Totálně mě poblili, parchant Šafr, sprosté svinstvo. Andrej Babiš ztrácí nervy a k tomu se mu hádají podřízení. Jednou se z toho nejspíš zhroutí, tuší politolog

18.04.2015 12:17

Podle sebeprezentace Andreje Babiše na Twitteru jsou jeho poslední dny na cestě v USA zality sluncem. Setkání s generálním tajemníkem OSN či s mediálním magnátem Michaelem Bloombergem (kterému prý zrovna během schůzky s Babišem volal prezident Obama) či nadšené momentky z burzy na Wall Streetu ukazují spokojeného a úspěšného politika. Během pátku se kolem ministra Andreje Babiše odehrálo několik věcí, které mu jeho vyhlídky kalí. Politolog Jan Kubáček si ale nemyslí, že by šlo o něco fatálního.

Totálně mě poblili, parchant Šafr, sprosté svinstvo. Andrej Babiš ztrácí nervy a k tomu se mu hádají podřízení. Jednou se z toho nejspíš zhroutí, tuší politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jako "důkaz" předkládá i novinový článek
reklama

Americký politologický časopis Foreign Policy napsal velký profilový článek o českém ministru financí Andreji Babišovi. Radost mu ale příliš neudělal, což naznačuje už název textu „Češi teď také mají problém s oligarchou“, s podtitulem „Jak vlivný byznysmen ovládl demokratické instituce“.

Text po úvodním vysvětlení kontextu, že události posledních let v České republice posílily protisystémové nálady, již začíná psát o fenoménu Akce nespokojených občanů, krátce ANO.

Celý článek z Foreign Policy

Zmiňuje pomoc antikorupčních témat, na kterých se Babiš vyvezl, a rekapituluje jeho volební úspěchy.

Pak už se dostává k osobnosti jeho lídra Andreje Babiše. „Vykresluje se jako nepolitický outsider a slibuje dramatickou změnu stylu vládnutí,“ píše o druhém nejbohatším Čechovi, který dokázal národ z billboardů uhranout navzdory mnoha kontroverzím.

Zmiňuje jeho možnou spolupráci s StB jako „agent Bureš“ a též možnou spolupráci se sovětskou KGB, byť připouští, že bratislavský soud v první instanci zkonstatoval, že Babiš byl v seznamech spolupracovníků zařazen neoprávněně.

Následuje popis jeho byznysu v Agrofertu včetně zmínky o smrti Františka Mrázka, „Babišova hlavního obchodního rivala“, a přidává, že někteří lidé spekulují o Babišově podílu. Zmiňuje též vztahy s prezidentem Zemanem již od doby, kdy byl premiérem a Babišovi zprivatizoval Unipetrol.

Příběh končí líčením Babišových akvizicí v oblasti médií. „Po letech nezávislosti médií nyní mnozí hovoří o návratu do sedmdesátých let, kdy se žurnalisté přidali k politickému systému,“ píše se v textu podepsaném autory Olou Chicowlasovou a Adrewem Foxallem.

Když se reportér Hospodářských novin otázal během cesty do USA na názor na text samotného Babiše, ten nejprve odpověděl, že článek si určitě u amerického týdeníku objednal někdo z jeho českých oponentů. „Kdo to udělal, co myslíte? No Češi, kdo jiný by to udělal,“ vysvětloval. Rozhovor je možné zhlédnout též na videu.

Andrej Babiš, ještě celkem v klidu chroupající křupku, přišel nejprve s filozofickým výkladem, že Češi se již od Bílé hory nemají navzájem rádi a potřebují konflikt a krev. „To je naše atmosféra. Stále někoho nakopnout, stále nějaký rozpor, krev, poškodit, zloba, závist a nenávist,“ vysvětloval žoviálně. „Ještě že mají toho Babiše, aby ho pořádně nakopli,“ dodal, načež si očistil mastné ruce a spustil mnohem rázněji.

Na rozhovor s Andrejem Babišem se můžete i podívat

„Představte si, že teď tady ti mí přátelé, myslím to ironicky samozřejmě, tady na mě vydali nějaký pamflet. To je stejný systém, jako s tým Růžičkom. Dva roky stará záležitost, někdo to vytáh, a minulý týden v pátek mě totálně poblili,“ spustil.

„To je taková náhodička, že to vyšlo dva dny předtím, než jsem přišel. To je jak systém Růžička. Na trenéra hokejové reprezentace se zase něco vytáhne těsně před mistrovstvím světa v hokeji,“ objasnil, proč si to myslí.

Pak zpochybnil, že by časopis Foreign Policy, který to o něm napsal, byl nějak významný. „Není to významné. To je médium, které má pověst, že píše na objednávku. A ta novinářka, co to napsala, které je 25 let a neví vůbec nic, tak to napsala na objednávku a já se budu soudit. Už jsem je vyzval, aby se mi omluvili, a pokud se neomluví, tak si ve Spojených státech najdu advokáty a garantuji vám, že se omluví,“ vychrlil již značně rozčílený Babiš.

Bez objednávky z Česka by prý v USA nikdo nevěděl, že tam nějaký Babiš přijel. „To je taková náhodička,“ kroutí hlavou ministr, který prý již časopis vyzval, aby udělal opravu. „Je to snůška lží a podrazů a budu se soudit, pokud se neomluví,“ zopakoval.

Lží je prý například to, že se mu v Praze říká „Babisconi“ po vzoru Silvia Berlusconiho. Přitom on prý v Praze tuto svou přezdívku nikdy neslyšel. „Oni píšou, že mě nazývají v Čechách Babisconi, a to je jedna z těch lží,“ trvá si na svém ministr.

Podobným nesmyslem je prý tvrzení, že kdysi spolupracoval s KGB. „Co to je za sprostou lež? Je to hnusné svinstvo a budu se soudit, pokud se neomluví,“ čílil se ministr a v rozčílení pak jmenoval své české oponenty, kteří podle něj tuto akci zorganizovali.

„Jsem přesvědčen, že za tím stojí takoví parchanti, jako je Šafr a podobní,“ řekl doslova. Samotný Pavel Šafr vše komentoval na Facebooku: „Cítím se nesmírně poctěn. Jen mě trochu přeceňuje.“

Babiš se pak ještě z USA vyjádřil pro rádio Impuls, jehož je vlastníkem: „Někomu záleželo na tom, aby mě poškodil tady v Americe, ale myslím, že se jim to nepovedlo, protože tady mám od rána do večera schůzky a vůbec to není předmětem nějaké debaty,“ řekl ministr.

Na jeho hrozby žalobou reagoval i zodpovědný redaktor magazínu Foreign Policy Christian Caryl. Podle něj je článek výsledkem řádné žurnalistické práce a redakce za ním stojí.

„Oslovili jsme kancelář pana Babiše před publikováním článku a jejich reakci jsme do článku vložili,“ uvedl editor pro Hospodářské noviny. „Také jsme požádali pana Babiše o rozhovor. On ho ale autorům článku odmítl poskytnout,“ dodal.

Bitva ve vlastním hnutí

Během pátku ale eskalovala další kauza týkající se Babišova hnutí ANO. A to na obou stranách, protože v ní proti sobě stanula ministryně Karla Šlechtová a Babišův osobní náměstek Lukáš Wagenknecht. Ten vypracoval audit na veřejnou zakázku, kterou měl být vybrán dodavatel systému pro monitorování evropských dotací.

Audit provedený Ministerstvem financí měl objevit řadu nedostatků. Zejména šlo o zvýhodnění vítězného uchazeče, který prý vůbec nesplnil kvalifikační předpoklady, a též netransparentní hodnocení nabídek. Cena zakázky měla podle auditorů stoupnout z 1,3 miliardy na 2,5.

V době, kdy Ministerstvo financí zveřejnilo neobyčejně kritický audit, navíc na Ministerstvo pro místní rozvoj zamířili vyšetřovatelé z protikorupční policie. Náměstek ministra financí Wagenknecht naznačil, že razie může mít souvislost s auditem, který vypracoval, ovšem Šlechtová nyní naznačuje, že to tak být nemuselo. Mluvčí protikorupční policie pouze uvedl, že razie souvisela s IT zakázkou ministerstva.

Pro podezření vyslovená Ministerstvem financí zůstává systém mimo provoz, a Česká republika tak nemůže čerpat z 650 miliard, které má k dispozici pro období 2014–2020. V pátek ministryně Šlechtová svolala tiskovou konferenci a na ní zkritizovala náměstka svého šéfa Babiše a jeho auditory ze špatně odvedené práce. Provedený audit je podle ministryně nekvalitní a částečně nepravdivý.

„Podle našeho názoru jde o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje české zájmy,“ uvedla na adresu auditorů poté, co jejich nadřízenému Babišovi zaslala oficiální stížnost. Zpochybnila zejména výpočty nákladů na systém, se kterým kontroloři přišli. Stropní cena byla prý stanovena na 900 milionů, zatímco vysoutěžená byla ještě výrazně nižší – 590 milionů. Auditoři však prý ve svých analýzách operovali s částkami blížícími se dvěma miliardám. Podle Šlechtové prošla zakázka na systém i jinými kontrolami, ale námitky podobné těm, s jakými přišel audit Ministerstva financí, se neobjevily nikde.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht trvá na tom, že audit byl proveden řádně. „Jde o audit, který je realizován podle zákona, podle mezinárodních auditních standardů a pokynů Evropské komise,“ zdůraznil. „Dělali to zaměstnanci auditního orgánu, kteří takových auditů dělají osm set ročně a mají to v rámci pracovní náplně,“ dodal poté.

Babiš z USA vzkázal, že náměstka Wagenknechta požádá o písemné ujištění, že byl audit kvalitní. „Po jeho předložení ze strany pana prvního náměstka zvážím další postup v této věci, zároveň o tomto postupu budu informovat Evropskou komisi,“ řekl sám Babiš.

Politolog: Babiš ještě víc přitáhne šrouby

Podle politologa Jana Kubáčka, kterého oslovily ParlamentníListy.cz, znamenají tyto dvě kauzy během jediného dne pro Andreje Babiše zásadní zprávu především v tom, že si v tak centralizovaném hnutí, jako je ANO, nemůže dovolit na týden zmizet. Pak propuknou věci, které by svou přítomností případně mohl korigovat. „V ANO je to nastavené tak, že on permanentně bdí nad děním mezi všemi,“ připomíná.

Bezprostřední dopad na preference ANO však podle něj tyto kauzy mít nebudou. „Lidé si z toho zapamatují jen to, že Babiš ztrácí nervy a mluví sprostě, což ale spoustě z nich spíše imponuje,“ poznamenává Kubáček.

Co je mnohem větším nebezpečím pro popularitu jeho hnutí, je téma registračních pokladen, které proti němu postaví skupinu živnostníků, kteří coby „zklamaní podnikatelé“ byli v minulých volbách motorem jeho úspěchu. „Pokud to prosadí, tak si mnozí pomyslí, že tam skutečně šel jen proto, aby posílil svůj ekonomický vliv,“ myslí si.

Jinou věcí by bylo, kdyby kauza čerpání peněz z EU pokračovala a přerostla v to, že by kvůli sporům ministrů z ANO nebylo možné dotace dále čerpat. „Andrej Babiš měl velký úspěch v nestabilních regionech, kde lidé věřili, že bude nové koště a dá to do pořádku. A pokud nedá, samozřejmě budou zklamaní,“ vysvětluje.

To by se však mohlo negativně podepsat pouze v případě, že by to lidem jejich starostové a hejtmani přetlumočili na osobní zkušenost. „Lidé tu na rozdíl od celostátních politiků těm komunálním ještě celkem věří. Takže pokud by jim oni řekli, že nemají silnici, protože se v Praze lidé od Babiše hádají, tak by to na ANO mělo negativní efekt,“ říká.

První náznak nespokojenosti v tomto směru projevil již v pátek večer Michal Hašek, předseda Asociace krajů: „Na prostředky z fondů EU čekají kraje, obce i města, neziskový sektor i podnikatelé. Považuji za nepřijatelné, aby tím, kdo ohrožuje možnost zahájení čerpání nových fondů EU, bylo české Ministerstvo financí,“ uvedl.

Sesype se buď Babiš, nebo jeho hnutí

Dopad by tato kauza podle Kubáčka mohla mít pouze na budoucnost náměstka Lukáše Wagenknechta. Toho Babiš sice navenek podporuje, ovšem objevily se spekulace, že v soukromí mezi nimi sílí rozpory, a některá média dokonce přišla s informací, že ministr měl svému náměstkovi v cholerickém výlevu dát facku.

Kubáček upozorňuje, že jeho osud by byl symbolickým zosobněním personální politiky, kterou Andrej Babiš dělá v posledních týdnech. Jde o odstraňování „první generace“ osobností ANO, které do nejvyšších úřadů přišly společně s Babišem.

„V podstatě by to bylo totéž, co se odehrálo na Ministerstvu spravedlnosti. Tam pan Babiš také dosadil uznávané veličiny, pak ale zjistil, že jsou až příliš autonomní, a nahradil je loajálnějšími lidmi,“ říká Kubáček. Bude prý velmi zajímavé sledovat, kdo by Wagenknechta na klíčové náměstkovské pozici mohl nahradit.

Andrej Babiš totiž podle Kubáčka bude na nejnovější kauzy reagovat tím, že ještě brutálněji přitáhne šrouby. „On to ani jinak neumí, on potřebuje mít prst na tepu a všechno pod kontrolou,“ vysvětluje. Proto Babiš bude posílením centralizace reagovat na každý problém. „A tak to půjde, dokud se z toho nesesype buď on, nebo jeho hnutí,“ tuší politolog. Podle něj se protichůdným zájmům a snahám takového množství lidí trvale čelit nedá, byť Andrej Babiš má, zejména v podobě svých médií, nástroje, jak negativní dopady těchto situací výrazně zmírnit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

19:44 Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

Spisovatelka Jenny Nowak se ohlíží za necelými devíti lety prezidentského mandátu Miloše Zemana. A n…