Totální propad Merkelové v očích občanů České republiky

26.01.2016 17:54

Ze zahraničních osobností vnímají Češi nejpříznivěji papeže Františka a slovenského premiéra Roberta Fica. Dobře si vede také britský premiér David Cameron. Uvedla to agentura STEM. Od posledního průzkumu v roce 2013 si výrazně pohoršila německá kancléřka Angela Merkelová. O něco menší pokles zaznamenal také americký prezident Barack Obama, v jeho případě ale stále převažují kladná hodnocení. Ruského prezidenta Vladimira Putina Češi vnímají spíše negativně.

Totální propad Merkelové v očích občanů České republiky
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

V roce 2013 hodnotilo Merkelovou pozitivně 72 procenta Čechů. „Dnes patrně v návaznosti na uprchlickou krizi se její hodnocení dramaticky zhoršilo,“ uvedl STEM. Německou kancléřku hodnotí kladně už jen 24 procent Čechů. Obama si pohoršil o 16 procentních bodů na 55 procent. Putina vnímá příznivě 37 procent lidí, což je o čtyři procentní body více než v říjnu 2013.

Specifické je hodnocení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kterého 41 procent Čechů vůbec nezná. Pozitivně se o něm vyjádřilo 16 procent dotázaných. Jeho předchůdce José Manuela Barrosa neznalo dokonce 48 procent Čechů.

Papeže Františka hodnotí příznivě 74 procent dotázaných, což je zhruba stejně jako v roce 2013. Fico je oblíbený u 67 procent Čechů. „Opětovně se ukazuje, že ke Slovensku a jeho představitelům máme výrazně kladný postoj,“ uvedla agentura. Kritičtější k Ficovi jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, stejně jako v případě maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého pozitivně hodnotí 45 procent Čechů. Cameron má 67 procent kladných hodnocení, francouzský prezident Francois Hollande 51 procent.

„Názory na nejvyšší představitele Ruska, Spojených států a Německa jsou významně ovlivněny politickými preferencemi občanů. Podle očekávání jsou sympatizanti KSČM v porovnání s příznivci ostatních parlamentních stran výrazně vstřícnější k Vladimíru Putinovi, a naopak kritičtí k Baracku Obamovi,“ uvedla agentura. Angelu Merkelovou pozitivněji hodnotí stoupenci KDU-ČSL a TOP 09.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…