Toto je spuštění atomového tlačítka, komentuje známá analytička noční krok Evropy vůči Řecku

05.02.2015 9:42

Evropská centrální banka prý začala činit kroky k tomu, aby Řecko skončilo v eurozóně. Komentátorka Lenka Zlámalová tak na webu Echo24.cz hodnotí kroky její bankovní rady na mimořádném večerním jednání.

Toto je spuštění atomového tlačítka, komentuje známá analytička noční krok Evropy vůči Řecku
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Bankovní rada Evropské centrální banky mimo jiné rozhodla, že od příštího týdne už nebude jako zástavu na půjčky uznávat řecké státní dluhopisy. Řecké banky si tak budou moci na tuto zástavu půjčovat pouze od řecké centrální banky, která má ale omezený manévrovací prostor.

Tato zpráva podle Zlámalové znamená „spuštění atomového tlačítka“ a okamžitě po něm přijde výbuch v podobě stahování peněz z Řecka. To samozřejmě bude představovat nápor na banky, ze kterých navíc ve strachu o své úspory nejspíš okamžitě začnou masivně vybírat i lidé v Řecku.

Toto rozhodnutí prý mělo zabránit řecké vládě, aby vydala krátkodobé pokladniční poukázky a tím si napůjčovala další peníze. Následky, které mohou způsobit, si však prý evropští bankéři příliš nepřipouštějí. „Úlohou ECB není vykrývat nedostatek financí, který vznikne po útoku na banky,“ cituje britský deník Daily Telegraph Jense Weidmana, guvernéra německé centrální banky a člena rady ECB.

Celý komentář Lenky Zlámalové ZDE

Řecký premiér Tsipras během prvních dvou týdnů u moci prý rozjel „turné šarmu“, ve kterém jezdí po Evropě a přemlouvá státníky EU, aby Řecku odpustili dluhy. Evropská centrální banka však prý v Řecko zjevně ztratila důvěru.

Důkazem, že se jedná o přelomové rozhodnutí, je podle Zlámalové i to, že se odehrálo na nočním zasedání. Je totiž zvykem, že zásadní rozhodnutí, která mohou ovlivnit trhy, se dělají právě v noci, kdy se neobchoduje, aby finanční trhy měly alespoň pár hodin na „strávení“ zprávy.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…