Toto nejsou dobré zprávy z Německa. Jde o muslimy a činnost policie

25.01.2016 9:31

Skupina asyrských křesťanů žijících v Německu tvrdí, že viděli ve Frankfurtu nad Mohanem několik bývalých bojovníků Islámského státu. Uvědomili o svém poznatku německou policii, která sice údajné islamisty prověřila, ale nevznesla proti nim žádné obvinění.

Toto nejsou dobré zprávy z Německa. Jde o muslimy a činnost policie
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Policisté se případem dále nezabývali, protože osoby označené asyrskými křesťany jako teroristé nespáchali v Německu žádný trestný čin. Skupina asyrských křesťanů nijak neskrývá, že je tato skutečnost znepokojuje. Mají ještě v živé paměti chvíle, kdy byli někteří z nich zajati bojovníky Islámského státu. „Modlili jsme se za to, aby nám nesťali hlavu, ale ‚jen‘ nás zastřelili,“ vzpomínají po prožitých hrůzách a o to děsivější je pro ně představa, že se někteří z jejich bývalých trýznitelů vyskytují také v Německu.

Asyrští křesťané se bojí o těchto věcech hovořit a vystoupili se svými názory pouze pod příslibem anonymity. Jeden z nich tvrdí, že si je identitou bývalého džihádisty jistý téměř na sto procent. „Mnohokrát mě zastavoval na kontrolním stanovišti poblíž mé rodné vesnice v Sýrii. Dokonce jsme jej nyní našli na Facebooku,“ tvrdí nejmenovaný muž a vypráví o chvíli, kdy bývalého džihádistu zahlédl svobodně se procházejícího v ulicích Frankfurtu. „V první chvíli mě zachvátila absolutní panika. Nerozumím tomu, jak mohl zrovna tento člověk získat v Německu status uprchlíka.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Podle této skupiny asyrských křesťanů navíc nejde zdaleka o ojedinělý případ a bývalých bojovníků Islámského státu se po Německu svobodně pohybuje hned několik. „Rozhodně nešlo o první případ, kdy jsme v někom rozpoznali džihádistu. Někteří z nás dokonce uvažují o tom, že bychom z Německa kvůli tomu odešli. Nevíme však, kam bychom vlastně mohli jít,“ vypráví se značným zoufalstvím v hlase další z asyrských křesťanů, který si rovněž z obav o svůj život nepřeje být za žádnou cenu novináři jmenován.

Předseda Asyrské kulturní asociace v Německu Charlie Kanoun připouští, že německá policie se vzneseným obviněným vůči bývalému bojovníkovi ISIS zabývala velmi důsledně. „Bohužel musí čekat do té doby, než se dopustí něčeho protizákonného v Německu. On a jemu podobní vraždili v Sýrii a dokonce i tady se nestydí mávat nad hlavou vlajkou Islámského státu. V Německu takoví lidé nemají co pohledávat. Pro naši komunitu žijící v této zemi je to skutečně těžké pochopit. Uprchli jsme do bezpečného Německa a najednou se tu objevují bývalí bojovníci ISIS,“ podivuje se Kanoun.

„Je skutečně tragédie, pokud budeme muset opět utíkat. Tentokrát z křesťanského Německa, které nás nedokáže ochránit,“ dodává se smutkem v hlase předák asyrských křesťanů žijících v Německu. Bývalé bojovníky se značným znepokojením sledují také německé zpravodajské služby. Podle jejich informací zatím z Německu odcestovalo s cílem bojovat pod vlajkou Islámského státu téměř 800 lidí. Desítky z nich už se vrátily zpět a Německo, stejně jako například Velká Británie, Dánsko nebo Francie, v podstatě neví, jak s nimi má nakládat.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…