Psychiatr Höschl prozradil, kde se bere současná „blbá nálada“ české společnosti. „Buď máte špatnou náladu, protože je k tomu důvod, anebo máte špatnou náladu, protože nemáte dost starostí,“ řekl Cyril Höschl. A je tu ještě jeden faktor. Společnost je rozštěpená na přibližně dvě stejně velké poloviny v otázkách, které se týkají výrazných politických osobností v Česku – prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Kdyby těchto dvou osobností nebylo, česká společnost by podle Höschla nebyla zdaleka tolik rozštěpená.
Halík: Nevolám po omezení svobody slova, ale...
Halík doplnil, že rozdělení společnosti se netýká jen České republiky. „Po pádu nacismu a komunismu přichází populismus, který jim je v lecčems podobný a je nebezpečný,“ varoval Halík. O slovo se podle jeho názoru hlásí lidé, kteří se cítí zneuznaní. Nová média dávají právě hlas lidem, kteří si mysleli, že ten hlas nemají. „A tato média jsou nekontrolovaná. Já je nazývám asociálními sítěmi,“ řekl Halík. Právě asociální média uzavírají lidi do bublin, v nichž si hýčkají svůj tekutý hněv. A populističtí politici jdou za těmito lidmi a říkají jim: Tito lidé mohou za to, že se máte špatně.
Současně populisté nabízejí recept na řešení problémů frustrovaných lidí. Tímto receptem má být referendum. Halík však varoval, že upřednostněním referend pošlapeme právní stát.
„Já taky jsem vůbec nevolal po nějakém omezování svobody slova, ale jen jsem upozorňoval na to, že i kyberprostor je prostor, ve kterém musejí platit určitá pravidla, jako jsou pravidla silničního provozu,“ dodal v průběhu pořadu k tématu Halík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp