Toto rozhodnutí Porošenka se nedá nazvat jinak, než provokace. Oskar Krejčí upozornil i na zásadní problém, který má NATO proti Rusku

31.05.2015 7:41

V zájmu Ruska je konflikt na Ukrajině uklidnit. V rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz to uvedl politolog Oskar Krejčí. Upozornil také na fakt, že NATO nevlastní žádné jaderné zbraně.

Toto rozhodnutí Porošenka se nedá nazvat jinak, než provokace. Oskar Krejčí upozornil i na zásadní problém, který má NATO proti Rusku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesof Oskar Krejčí na Vratimovském semináři

Server upozornil na slova nastupujícího předsedy Vojenského výboru NATO generála Petra Pavla, která pronesl na nedávné konferenci s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. Pavel uvedl, že Rusko je schopné během dvou dnů obsadit Pobaltí. K tomu ale poznamenal, že je také nutné zvažovat, jak bude Rusko reagovat na „odstrašení, které Aliance představuje svým článkem pět nebo svým jaderným komponentem“.

V tomto ohledu ale Krejčí upozornil na fakt, že NATO žádné jaderné zbraně nevlastní. „Ty mají plně pod politickou a vojenskou kontrolou ty mocnosti v alianci, které je vyrobily. Tedy ve Washingtonu, Londýně a Paříži – Brusel o použití jaderných zbraní nerozhoduje,“ uvedl Krejčí.

Byla Pavlova slova jen propagandistickým prohlášením?

Na otázku, proč tedy zazněla tato slova generála Petra Pavla, uvedl, že buď mohlo jít o úvahu, kterou následně senzace chtiví novináři přetavili na vizi aktuální ruské hrozby. „Nebo šlo o propagandistické prohlášení, které mělo zalichotit spřáteleným mocnostem a povzbudit vojenské výdaje. Osobně se přikláním k první verzi, ale mohu se mýlit,“ konstatoval Krejčí.

Na námitku, že informace o ruské hrozbě středovýchodní Evropě se násobí a že v posledních dnech byli například zajati dva ruští vojáci na Ukrajině, nebo že se objevily informace o shromažďování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou Pavel poznamenal, že „ruská armáda má 800 tisíc vojáků, ne dva, a její útok by vypadal jinak“.

Podle Krejčího by případný ruský útok nesměřoval k vytvoření zamrzlého konfliktu, ale k rychlému odstranění zamrzlého konfliktu. „Jenže ruským zájmem není takováto eskalace mezinárodního napětí, nýbrž uklidnění situace,“ podotkl Krejčí s tím, že dramatizaci vyvolávají především přestřelky na konfliktní linii s povstalci, obecně pak nedodržování minských dohod.

CELÁ ÚVAHA ZDE

Ve 21. století žádná válka ani barevná revoluce problémy nevyřešily, ale jen zkomplikovaly

V této souvislosti označil za obtížně pochopitelné rozhodnutí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který prý jmenoval bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho gubernátorem Oděsy. „Nejde jen o to, že Saakašvili není Ukrajinec, ale je znám svými protiruskými postoji a je poslán do města, kde 29 % obyvatel tvoří etničtí Rusové a kde loni došlo ke krvavému masakru lidí nesouhlasících s převratem v Kyjevě,“ upozornil Krejčí s tím, že u státníka by se měla svoboda rozhodování spojovat s odpovědností. „Provokace nejsou cestou k míru na Ukrajině, který je zapotřebí už kvůli jiným válkám a konfliktům,“ uvedl.

Závěrem Krejčí řekl, že je třeba hledat nevojenská řešení i těch nejkomplikovanějších sporů. „Není třeba přitom podléhat slepému pacifismu. Stačí pragmatický poznatek, že ve 21. století zatím žádná válka ani barevná revoluce problémy nevyřešily, ale zkomplikovaly,“ dodal.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

14:14 „Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

Názory Ivana Bartoše prošly za dobu, kdy byl předsedou Pirátské strany, určitým vývojem. Před nenávi…