Toto skutečně řekl Lubomír Zaorálek: Na témata Zeman, cizinci a EU. Všeho nechte a čtěte

20. 3. 2017 9:42

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdě zkritizoval Evropskou unii. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny jde tak daleko, že se dostává do rozporu s tím, co Česko považuje za priority své zahraniční politiky. Vyjádřil například určité pochopení pro snahu Velké Británie omezit volný přístup na svůj pracovní trh. Upozornil na to server iHNed.cz.

Toto skutečně řekl Lubomír Zaorálek: Na témata Zeman, cizinci a EU. Všeho nechte a čtěte
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

To, že občan jedné země Unie může jít pracovat do jiného členského státu, je jednou ze základních svobod platných v EU, upozornil server.

Podle Zaorálka se ale při britském referendu o vystoupení z EU ukázalo, že tato svoboda zašla příliš daleko. Zastánci brexitu tehdy volný pohyb kritizovali. Zaorálek pro ně má pochopení: „Když k vám přijdou dva miliony lidí z Východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou. Oni to nevezmou, protože jste to prostě přepískli,“ řekl Zaorálek.

Celý text je ZDE.

V rozhovoru pro HN také tvrdě odsoudil současné fungování Evropské unie. Vyčítá jí, že se Česku snaží vnutit migranty ze států mimo Evropu, což s sebou nese hrozbu terorismu. Podle ministra ale musí mít každý stát kontrolu nad tím, kdo na jeho území přichází.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Hlasování od 16.3.2017)

54%
46%
hlasovalo: 41293 lidí

Evropská komise a Evropský parlament podle něj nerespektují země z východu EU. Zaorálek proto chce, aby měla co největší roli Evropská rada − pravidelné summity lídrů států Unie. Chce tedy v EU na úkor „Bruselu“ posílit mezivládní spolupráci.

Zaorálek také HN řekl, že na rozdíl od minulosti už se neobává, jakým výrokem mu prezident v zahraniční politice přidělá práci. I když s prezidentem nadále v lecčems nesouhlasí, díky vzájemnému dialogu si dokážou vyjít vstříc.

Ještě před pár lety byla přitom vzájemná nevraživost mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem veřejným tajemstvím. Teď však k sobě oba muži, kteří nejvýrazněji ovlivňují českou zahraniční politiku, našli cestu. A dokonce spolu po schůzkách často hrají šachy. „To je privilegium, které žádný ministr nemá,“ řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Sám v sobě má určitý přetlak a chce něco říct, ale jsou momenty, kdy ustoupí, když jej já nebo i další přesvědčí o změně názoru. Za poslední tři roky se situace podle mě zlepšila a více se respektujeme,“ řekl Zaorálek o svém vztahu se Zemanem.

„Dneska nesedím v kanceláři s tím, že bych se bál, co zase prezident řekne. Kdybyste se mě ale zeptali před dvěma lety, nebyl bych si tím jistý,“ dodává.

Ne ve všem je ale Zaorálek vůči hlavě státu smířlivý. Rozladilo jej Zemanovo rozhodnutí neúčastnit se televizních a rozhlasových debat v rámci prezidentské kampaně. „Jsem tím velmi znepokojen. Součástí demokratických voleb je to, že kandidáti jdou do střetů s protivníky. Tímto vytvářejí systémy, kde jsou někde zavření, je to pro ně výhodné, ale já tvrdím, že je to špatně,“ dodal šéf české diplomacie.

Ministr vše uvádí na pravou míru

Zaorálek dnes na množící se kritiku jeho slov reagoval na svém facebookovém profilu s tím, že minulý týden ve středu poskytl HN obsáhlý rozhovor. „Bohužel, místo rozhovoru vyšla v HN jen jejich zavádějící interpretace v podobě článku na titulní straně a fragmenty toho, co jsem říkal, vytrhané z kontextu,“ upozornil.

Důrazně se ohradil proti titulku „Omezme volný pohyb v unii“. Ten je prý naprosto zavádějící. „Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů! Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU,“ vysvětlil Zaorálek.

Odmítl také, že by jeho postoj byl v nesouladu s prioritami české zahraniční politiky. „Jde nám o naše občany ve Velké Británii, zachování základních svobod. Chci ale otevřít diskuzi, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky, které budou regulovat zaměstnávání občanů z jiných států EU,“ dodal.

Celý text příspěvku Lubomíra Zaorálka na jeho facebookovém profilu:

Musím se tvrdě ohradit proti desinterpretacím mých výroků v dnešním vydání Hospodářských novin, které se týkají volného pohybu osob v Evropské unii.

Hospodářským novinám jsem minulý týden ve středu poskytnul velký rozhovor, který měl být zveřejněn v jejich dnešním vydání. Jsem velkým zastáncem Evropské unie a volného pohybu osob. Musíme ale řešit ekonomické nerovnosti mezi členskými státy, které vedou k nedůvěře občanů v projekt evropské integrace. Toto a mnoho dalšího jsem říkal redaktorům HN. Bohužel, místo rozhovoru vyšla v HN jen jejich zavádějící interpretace v podobě článku na titulní straně a fragmenty toho, co jsem říkal, vytrhané z kontextu.

1) Důrazně se ohrazuji proti titulku "Omezme volný pohyb v unii". Je naprosto zavádějící. Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů! Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU.

2) Jde mi o reformu EU, abychom mohli zachovat stávající svobody a ekonomický růst v Evropě. EU je pro nás jako pro ČR životní nutnost, jen bilaterální vztahy by pro nás byly nevýhodné.

3) Ohrazuji se proti tomu, že jde o nesoulad s prioritami české zahraniční politiky. Jde nám o naše občany ve Velké Británii, zachování základních svobod. Chci ale otevřít diskuzi, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky, které budou regulovat zaměstnávání občanů z jiných států EU.

4) Nejsem paušálně proti pracovní migraci. Příkladem toho je Ukrajina - nabízíme programy pro zaměstnání kvalifikovaných pracovníků, kteří budou mít garantovanou běžnou mzdu v oboru. Jsem však proti dovozu levné pracovní síly, proti zaměstnávání přes agentury, které vykořisťují zaměstnance z východu. Jsme proti takové pracovní migraci, která snižuje cenu práce a vytváří sociální problémy v místech, kde se pracující cizinci koncentrují. Zaměstnavatelé mají zvyšovat mzdy, a tím motivovat české občany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátů novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátů novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …