Tradiční média neplní svou úlohu, jen se snaží zalíbit vládám. Je o tom celá studie, ekonom Campbell vám ji představí

14.10.2017 19:58 | Zprávy

Pojem falešné zprávy (fake news) se stal pojmem propagandy. Francouzský prezident Macron útočí a Donald Trump se brání. I to je dnešní stav toho pojetí skutečnosti vyjádřeného tak, že každý má „svou pravdu“. ParlamentníListy.cz přinášejí výňatek z diskusního příspěvku publicisty, spisovatele a vysokoškolského učitele, Dr. Ing. Jana Campbella, Ph.D, který přednesl na sympoziu Role masmédií, Ruska a Evropy, konaného v nedávné době v Budapešti. Zmiňuje také fatální selhání novinářů v Německu v době migrační krize, které však nadále pokračuje na příklad v podobě informování o výsledcích voleb. Campbell uvádí čísla, ze kterých běžného smrtelníka musí mrazit.

Tradiční média neplní svou úlohu, jen se snaží zalíbit vládám. Je o tom celá studie, ekonom Campbell vám ji představí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

„Nepříjemné zprávy jsou poslední dobou shazovány díky obvinění z nepravd a úniku informací. Smysl zprávy tak odchází na vedlejší kolej. Více času se tráví na diskusi, zda-li je zpráva fake news nebo propaganda, či není,“ uvedl v úvodu Campbell. „Mnozí politologové jsou si jisti, že konjunktura falešných zpráv a obvinění z falešných zpráv, je nevyhnutelná. Následkem  takové konjunktury bude další rozvrstvení žurnalistiky – na efektivní a kvalitativní. Proto se „fakeovost“ zprávy stala silným prostředkem propagandy, dezorientace člověka  a rozmazávání hranice mezi pravdou a lží.“ Sama média stojí podle autora před staronovou výzvou – být výrazným, ale nelhat. Překročit hranici mezi pravdou a lží, mezi výrazností a nelhavostí, je vždy nebezpečné.

Lid chce býti klamán

Jedním z řešení je zdravý rozum a jim využívané technologie. „Myšlenka, že všichni lidé jsou si rovni, včetně čtenářů, neodpovídá skutečnosti. Jedni chtějí znát pravdu, druzí chtějí být klamáni, ošáleni a dalším je všechno jedno. I přesto má ale idealismus právo na existenci. Stává se však výzvou: Zvítězit v soutěži o pestrost a efektivnost, a současně zůstat čestným,“ konstatuje autor nad výzvou téměř sisyfovskou.
„Tento přístup ale přestává fungovat tam, kde takzvaný svobodný svět používá cenzuru. Absolutní tolerance, kterou od nás požaduje rozdvojený svět, je nebezpečná. Nebezpečí se skrývá ve ctižádostivosti a vystupování. Proto řešení vyžaduje od žurnalistiky idealismus a nové technologie. Například kybernetické přístupy, algoritmy, umožňující v reálném čase prověřovat řeč či psaný text na fakta. Minimalizace lži v reálném čase bez nároku na pravdu, ale s povinností uvádět fakta, dovolí vzniku automatické regulace dark netu a podobných, a novému profilu žurnalistiky.“ Všechna řešení totiž obsahují potřebu prověrky informací a jejich porovnání. To proto, že dnešní průměrný čtenář to není schopen dělat a nemá k tomu sklony. „Proto musí být lež a arogance neutralizována,“ uvádí ostře Campbell.

Poté varuje: Můžeš být Rus, Čech, Němec, ale nikdo to nesmí vědět. Přijímejte a starejte se o migranty jako o své, jako menšinu. Málokdo si ale uvědomuje, že použití tohoto pravidla ze strany vysokých politických elit povede, když ne okamžitě, tak postupně, ke krachu systému.“

Zakazovat a nakazovat – jak líbivé…

„Jaký vztah je možné mít k anomálním zprávám, pokud nám je zakázáno pohrdání – už jen kvůli tomu, že nejsou podepsané?“ ptá se publicista a hned si odpovídá: „Připomínám, že v těchto dnech prodloužil americký prezident zákaz financování kulturních projektů mezi USA a Ruskou federací. Není pochyb, že západní spojenci USA v Evropě budou zákaz v tichosti kopírovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…