Traktoristo s velkýma ušima, smál se muž Šlachtovi. A dostal flastr

26.07.2016 13:04

Levicový aktivista pod pseudonymem Tomáš Zelený čelí pokutě za urážku úřední osoby. Policistům se totiž nelíbilo, jak se o nich vyjadřoval – nejen na svém blogu. Zeleného právní zástupkyně však tvrdí, že za satiru nikdo postihován být nemůže. Informují Lidovky.cz.

Traktoristo s velkýma ušima, smál se muž Šlachtovi. A dostal flastr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní složení služebního slibu příslušníků Policie ČR na Hradčanském náměstí
reklama

„Chová se k nám urážlivě, postěžovali si policisté a aktivistovi uložili za články a blogové příspěvky pořádkovou pokutu osm tisíc korun,“ tvrdí Lidovky. Právníci si však myslí, že se ze strany policie jedná o útok na svobodu slova, a tudíž se svou pokutou neuspěje.

Zelený byl předveden na policejní stanici v rámci zátahu proti levicovým extremistům, nikdo mu však nic nedokázal a nebyl ani z ničeho obviněn. Aktivista poté celou situaci barvitě popisoval na svém blogu a v jednom článku v časopisu Nový prostor.

„Bez ohledu na to, že některé výroky či obraty, které podezřelý používá, mohou mít pravdivý základ, to nic nemění na skutečnosti, že v takto použitém kontextu je jasné, že jejich jediným cílem je policejní orgán a jeho jménem vystupující úřední osoby dehonestovat a zesměšnit,“ odůvodnil pokutu vrchní komisař Lukáš Kořínek.

Celý text zde

Zelený totiž o policejním postupu píše jako o únosu, o zabavení osobních věcí jako o krádeži a tím shazuje práci policie, která se podle Kořínka jen drží zákonných procesů. Vadí mu také urážlivé označování jednotlivých policejních útvarů či podání uvedené slovy „Zdar útvare“.

Například Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Zelený přejmenoval ve svých textech na „Útvar organizování odhalovaného zločinu“ a Odbor terorismu a extremismu na „Odbor teroristů a extremistů“. Obojí použil ve svém článku pro Nový prostor, který se jmenoval „Jak jsem se stal teroristou“.

Policie považuje také Zeleného omluvu za jeho jednání za zcela nedostatečnou. Ten totiž napsal: „Nemám povinnost vás poučovat o správných zákonných postupech. Zeptejte se nějakého právníka, ať vám to vysvětlí, protože evidentně u útvaru, kterému šéfuje bývalý traktorista, který si nechal zmenšit uši, protože se mu posmívali neonacisté, nezvládáte správné postupy,“ čímž se otřel i o bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty, která zastupuje Zeleného, pokuta neprojde. Šlo by totiž o omezování osobní svobody. „Nějaká forma satiry nemůže být postihována. Urážka úředních osob může být brána jen, pokud někdo někomu nadává a používá hodně sprosté výrazy,“ řekla.

Zelený již na pokutu podal stížnost a ohradil se, že nikoho přímo neuráží a že v případě Šlachty se sám plukovník chlubil v rozhovoru, že jezdil traktorem a zmiňoval i svoje uši.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…