Trapas vládní koalice. K hlasování o EET neměla dost poslanců, narychlo si brala přestávky

10.09.2019 21:56

Sněmovna se dnes nedostala k hlasování o vládním návrhu na rozšíření elektronické evidence tržeb na další obory podnikání. Předlohu vetoval Senát a pro jeho přehlasování potřebovala vládní koalice alespoň 101 poslanců. Ty však nedokázala najít. Podle informací ČTK to novinářům po schůzi potvrdila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Vládní koalice vypadá po dnešku opravdu tragikomicky. Dnes nedokázala najít 101 poslanců pro svou vlajkovou loď EET a byla nucena sama obstruovat vlastní návrh,“ vysmívá se vládě na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala. A připojil se i Miroslav Kalousek. Vládní poslanci podle něj „nechtějí pracovat, dělají obstrukce, a přitom z nich obviňují opozici“.

Trapas vládní koalice. K hlasování o EET neměla dost poslanců, narychlo si brala přestávky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Alena Schillerová

Jednání Sněmovny pro dnešek skončilo poté, co si pětiminutovou přestávku na poradu požádal před závěrečným hlasováním nejprve klub ANO a po něm si o 15 minut zažádal klub ČSSD.

Ministryně Schillerová během své rozpravy zopakovala, že hlavním cílem EET je narovnání podnikatelského prostředí. Není podle ní důvod ponechávat zbylé segmenty trhu mimo EET nebo evidenci rušit. „Decimace podnikání se nepotvrdila,“ prohlásila na adresu odpůrců. „Vytvořili jsme z EET nepřiměřené politikum a dnešní den nemá být ničím jiným než smutnou oslavou tohoto politikaření,“ řekla. Cíle evidence se podle ní naplňují a roste i její podpora u veřejnosti.

Anketa

Měl by se Andrej Babiš bát demonstrací „Milionu chvilek“ v období kolem 17. listopadu?

6%
94%
hlasovalo: 19159 lidí

„Chyběli nám koaliční poslanci. Ano, je to tak. Nebudu to zastírat. Ale my jsme si to teď vyjasnili. Ještě si to v pondělí řekneme na koaliční radě,“ řekla pak ministryně novinářům.

Někteří opoziční poslanci evidenci tržeb opět kritizovali stejně jako při všech předchozích projednáváních. „EET není totiž jenom nástrojem na vydávání účtenek, jak se to snaží zástupci vlády a Ministerstva financí veřejnosti prezentovat. Je to nástroj on-line kontroly a sledování podnikatelů zasahující významně do svobody podnikání,“ prohlásil poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) označil zákon za nedomyšlený. EET podle něho podnikatelům nepřináší nic navíc. „Výnosy EET si vláda nepokrytě vymýšlí,“ řekl. Třetí a čtvrtou vlnu EET podle něj není navíc možné ani zkontrolovat, například u řemeslníků. Z EET se stal symbol toho, že stát se soustřeďuje na šikanu malých podnikatelů a kašle na kontrolu těch velkých, míní. „Je úsměvné chtít narovnávat podnikatelské prostředí další regulací,“ řekl Jan Skopeček (ODS). Podnikatelské prostředí je podle něj pokřiveno zásahy státu do podnikání a množstvím regulace.

A živo je po neuskutečněném hlasování i na sociálních sítích opozice. „Vládní koalice vypadá po dnešku opravdu tragikomicky. Dnes nedokázala najít 101 pro svou vlajkovou loď EET a byla nucena sama obstruovat vlastní návrh,“ komentoval jednání na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek od mikrofonu obvinil vládní poslance, že nechtějí pracovat, dělají obstrukce, a přitom z nich obviňují opozici. „Měli byste se stydět,“ vzkázal jim.

Na Twitteru pak Kalousek přiložil: „Vládní strany a KSČM neměly dost poslanců na přehlasování veta Senátu k zákonu o EET. Ukončily proto předčasně schůzi a o zákonu se tak nemohlo dnes hlasovat. Nechť je zaznamenáno, že schválení zákona nebylo možné pro procesní obstrukci vládních stran.“

Vládní novela rozšiřuje evidenci tržeb na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Půjde třeba o řemeslníky, kadeřníky nebo advokáty. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesouvají do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

18:25 Vakcinační komando vyrazilo na ústecké sídliště: My Romové máme strach, vy nám určitě dáte jinou vakcínu

Zdravotníci se vydali očkovat na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem tamní obyvatelstvo proti covidu-19…