Trestat Maďarsko, vyjádřil se europarlament. Tvdá reakce Pražského hradu

12.09.2018 15:44

Poslanci Evropského parlamentu pověřili Evropskou komisi, aby zahájili řízení proti Maďarsku. Tamní premiér Orbán prý pošlapává evropské hodnoty. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se europoslancům vysmál. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček také vyjádřil svůj názor.

Trestat Maďarsko, vyjádřil se europarlament. Tvdá reakce Pražského hradu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Maďarsku budou parlamentní volby osmého dubna
reklama

448 z 693 hlasovalo pro to, aby Evropská komise zahájila řízení s Maďarskem. Tamní premiér Viktor Orbán podle názoru europoslanců pošlapává evropské hodnoty. Proti verdiktu podle informací ČTK hlasovalo 197 poslanců a 48 členů tělesa se zdrželo.

Orbán oponoval, že Brusel jen trestá Maďary za to, jak volili ve volbách a nehlasovali pro socialisty a pro otevření své země migrantům. Výtky vůči Orbánovi však zněly jinak. Netýkaly se ani uprchlíků, ani migrantů, ale omezování svobody tisku, omezování nezávislosti soudů a omezování občanských aktivit. Není bez zajímavosti, že proti Orbánovi vystoupil také rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se v otázkách migrační politiky často se svým maďarským kolegou shodne.  

Celý proces by teoreticky mohl skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku, které by tak dění v EU jen přihlíželo, ale tak daleko to podle pozorovatelů nezajde, protože členské státy by v této otázce musely postupovat jednotně a už teď je jasné, že se tak nestane. Vláda ve Varšavě, která sama čelí kritice za porušování pravidel právního státu, tedy Maďarsko podrží.  

Šéfredaktor MF Dnes konstatoval, že současný verdikt Evropského parlamentu Orbána nezlomí. Že se Maďaři nedají zlomit tak snadno, ukázali už v roce 1956, kdy se postavili vpádu sovětských tanků do své země.

Ovčáček doplnil, že evropské hodnoty neohrožuje Budapešť, ale Brusel. „Nastal čas vyjádřit jasnou podporu Maďarsku. Hodnoty EU neohrožuje Budapešť, ale právě pokusy trestat členské země, pokud se v Bruselu nelíbí výsledky demokratických voleb,“ napsal hradní mluvčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mimoň Etzler. Všichni z něj měli srandu.“ Prasklo něco od Čechů žijících v Číně

16:25 „Mimoň Etzler. Všichni z něj měli srandu.“ Prasklo něco od Čechů žijících v Číně

Dlouholetý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler nyní na zemi, v níž několik let žil, vzpomíná jako na nejbr…