Trestat rasismus a nenávist, navrhla EU. A Češi zahltili Brusel. Opravdu

21.04.2021 14:08

Moderátorka Jana Bobošíková se ve svém pořadu Aby bylo jasno na serveru YouTube vyjádřila k tomu, že Evropská unie chce rozšířit unijní seznam trestných činů. O co? Aby zahrnoval nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti.

Trestat rasismus a nenávist, navrhla EU. A Češi zahltili Brusel. Opravdu
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

„Doba, kdy se za názory znovu začne trestat a možná i zavírat do vězení, se nezadržitelně blíží. Nevěříte? Přesvědčíme vás. Evropská komise Ursuly von der Leyenové chce rozšířit unijní seznam trestných činů tak, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti,“ poznamenala Bobošíková.

„Navrhneme rozšíření evropských trestných činů na všechny formy nenávistných zločinů a projevů nenávisti. Ať už kvůli rase, vyznání, genderu nebo sexualitě. Nenávist je nenávist,“ citovala Ursulu von der Leyenovou.

„Brusel už rozšíření unijního seznamu trestných činů o nenávistné verbální projevy odstartoval. Na webu Evropské komise se k iniciativě mohli vyjadřovat občané ve veřejné konzultaci. A jaká byla odezva? Velmi zajímavá. Obvykle se pod iniciativami komise najdou jednotky až malé desítky názorů. Ale v případě ohrožení svobody slova se jich sešly stovky. A naprostá většina byla z České republiky,“ uvedla.

„Přitom jsme nenašli jediný, který by s iniciativou Unie trestat za názory a omezovat svobodu projevu souhlasil. Velmi často občané přirovnávali chuť Bruselu trestat za názory ke komunismu, nacismu a padesátým letům. Jak vyplynulo z veřejné konzultace, občané považují omezování svobody slova za nepřijatelné. Připomínají, že mlčet se muselo v nacistickém a komunistickém režimu. Přirovnávají Brusel k Moskvě a poukazují, že Evropská komise chce dělat totéž, co totalitní režim, který zavíral například Václava Havla za to, co řekl, nebo za to, co napsal. Je i mnoho názorů, které tvrdí, že takové kroky povedou k rozbití Evropské unie,“ sdělila dále Bobošíková. 

Psali jsme:

„Občané také píšou, že litují svého ano při referendu o vstupu naší země do bruselské 27. Co myslíte? Dá Evropská komise na odpor občanů a stáhne iniciativu vedoucí k trestání za názory, nebo ji bude prosazovat dál? Mnoho občanů, kteří se zúčastnili veřejné konzultace, se podivuje a rozčiluje nad tím, proč se Evropská komise vměšuje do vnitřních věcí členských států. Bohužel to od podpisu Lisabonské smlouvy dělat může. Vnucovat státům, co má být v jejich legislativě trestným činem, umožňuje právě Lisabonská smlouva. I proto jsem proti jejímu přijetí jako europoslankyně bojovala. Za názory se začne trestat a třeba i zase zavírat do vězení, pokud bude s návrhem Evropské komise souhlasit Evropský parlament a jednomyslně Evropská rada. Máme tedy právo veta. To říká Lisabonská smlouva. Současná praxe je ale jiná. Jak ukázalo jednání o rozdělování vakcín, z Evropské rady se stal ring bez provazů, kde dohodnutá pravidla dávno neplatí. Takže je možné, že budou stačit hlasy velkých států a za pár let bude zakázán třeba tento pořad nebo komentáře pod ním. Tedy, pokud budeme mlčet,“ zakončila Bobošíková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…