Tři a půl milionu českých občanů bude mít problém zaplatit za energii, varuje Okamura

24.09.2021 16:19 | Ze sítí

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se obává, že spousta Čechů bude mít problém zaplatit za energii, padnou podle něj do energetické chudoby. „Poděkovat mohou Evropské unii a Babišově vládě, která Zelený úděl EU schválila a podporuje," uvedl na sociální síti Okamura.

Tři a půl milionu českých občanů bude mít problém zaplatit za energii, varuje Okamura
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Český Jarmark SPD v Hradci Králové. Tomio Okamura mezi občany

Vláda plánuje podle Okamury za boj proti CO2 vyhodit do vzduchu obrovské peníze. „Ministr průmyslu Karel Havlíček řekl, že mezi roky 2010 až 2030 bude vyplacen na podporu obnovitelných zdrojů energie až bilion korun, z toho 570 až 580 miliard korun solárním elektrárnám. Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun,“ vypočítává. 

Následně upozornil na informaci ČTK, že celkové náklady na podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun.
 

Anketa

Jsou čeští Romové utlačováni?

11%
79%
hlasovalo: 49563 lidí
„Zelený úděl EU má stát biliony korun naši zemi a biliony eur státy EU. S touto šíleností souhlasil premiér Babiš na summitu EU a podpořila to i Babišova vláda,“ tvrdě se ozval Okamura. 
 
Evropská komise dle dokumentu vlády Ochrana klimatu ČR předpokládá, že náklady dosažení uhlíkové neutrality v ČR budou až dvojnásobné ve srovnání se starými členskými státy EU a odhaduje je až na stovky miliard korun ročně po dobu minimálně 20 let. „Zelený úděl, který bude stát Evropskou unii biliony eur a naší zemi biliony korun po koronavirové krizi může zasadit smrtelnou ránu naší ekonomice. Česká republika je z velké části závislá na uhlí a rovněž i na automobilovém průmyslu,“ obává se Okamura, že takovéto opatření zničí naši ekonomiku. 
 
„Andrej Babiš si hraje na obhájce národních zájmů, ale v Bruselu všechno odkýve. EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe. Připomeňme jen, že emise CO2 Evropské unie tvoří zhruba 10 procent emisí celosvětových. Takže i kdyby CO2 mělo na klima nějaký vliv, je to jen, jako když plivne,“ dodal. 
 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec
 
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora RichterováTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čínský chargé d'affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

20:30 Čínský chargé d'affaires pro PL: Fakta mluví sama za sebe: Politika „dynamického nulového covidu“ je vědecká a efektivní

ParlamentníListy.cz nabízí článek chargé d’affaires čínského velvyslanectví Čang Mao-minga k aktuáln…