Tři čtvrtiny Rusů nevylučují, že dojde k válce, ukázal průzkum

17.12.2021 8:18

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou stále nepolevuje.Velká část Rusů už počítá s vypuknutím války, ukázal průzkum nezávislého sociologického střediska Levada.

Tři čtvrtiny Rusů nevylučují, že dojde k válce, ukázal průzkum
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V ruském městě Kursk se konala přehlídka vojenské připravenosti v rámci pětasedmdesátiletého výročí bitvy v Kurském oblouku

Vláda v Kyjevě už několik týdnů upozorňuje, že Kreml chystá proti Ukrajině útok. Mělo by k němu dojít na počátku příštího roku. Obdobné varování zaznívá i z USA. Moskva stejně dlouhou dobu popírá, že by se k útoku chystala, ale ke své západní hranici s Ukrajinou přesouvá vojenské jednotky.

MF Dnes v této souvislosti upozorňuje na průzkum nezávislého ruského sociologického střediska Levada, podle kterého více než třetina Rusů s vypuknutím války tak jako tak počítá.

„Z průzkumu Levady vyplynulo, že 75 procent Rusů nevylučuje, že stávající napětí vyústí ve válku – víc než polovina z nich nicméně takovou možnost považuje za málo pravděpodobnou. Podle zbylých respondentů je to vcelku možné. Až polovina dotázaných je přesvědčena o tom, že hlavním iniciátorem nynější eskalace jsou především členové Severoatlantické aliance v čele se Spojenými státy. Zastánci tohoto postoje jsou především starší ročníky, od 55 let výše. Dalších 16 procent dotázaných si myslí, že viníkem sporu je Ukrajina, a jen čtyři procenta uvedla, že za vyostření může Rusko,“ upozornil deník.

Sociolog Stěpan Gončarov z Levady však upozornil, že opravdu získat srdce i mysli Rusů pro válku s Ukrajinu, nebude nijak snadné. Rusové by podle něj teď spíš uvítali, kdyby se zlepšila domácí ekonomická situace a oni si mohli užít pocit klidu.

Ruský prezident Vladimir Putin i jeho vláda žádají po Západu garance, že se Ukrajina nestane součástí NATO, ale Washington i Kyjev odmítají takové ujištění dát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

18:25 Energie. Podnikatelé... Řešte to! Dlouhý v plném sále udeřil na Fialu. Ten vytáhl Ukrajinu. Hned nato vstal ze židle Babiš. Smršť!

REPORTÁŽ „Rozumíme politickému boji, ale…“ Ať začne vláda řešit problémy podnikatelů, zásadně vyzval…