Tři, dva, jedna, řev. Lipovská i Xaver jsou ve druhém kole

07.02.2020 11:50

Maraton prvního kola výběru členů do mediálních rad se uzavírá. Členové sněmovního volebního výboru vybrali šest osobností, z nichž poslanci definitivně vyberou dvě, které nakonec v rozhlasové radě opravdu usednou.

Tři, dva, jedna, řev. Lipovská i Xaver jsou ve druhém kole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 25490 lidí
O místa v mediálních Radách České televize a Českého rozhlasu je velký zájem. Na celkem osm míst se hlásilo přes sto uchazečů. Z toho v Radě Českého rozhlasu nakonec usednou dva. Členové sněmovního výboru vybrali do užšího předvýběru šest uchazečů, z nichž si nakonec budou vybírat poslanci.

Podle informací serveru iDNES.cz se do užšího výběru z původních 32 zájemců dostal např. historik Jaroslav Šebek, jenž se specializuje na církevní dějiny, nebo generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, porodní asistentka Zoša Vyoralová, bohemistka Markéta Pravdová, v letech 2005–2016 vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, ale také dosavadní předsedkyně Rady ČRo Hana Dohnálková.

Pokud jde o Radu České televize, o šest volných míst se utkalo 86 uchazečů. Mezi nimi se objevil i moderátor Luboš Xaver Veselý nebo brněnská ekonomka Hana Lipovská, která se nikdy netajila obdivem k Václavu Klausovi. Do Rady ČT ji nominovala Česká biskupská konference a vzbudila tím značný rozruch.

Do užšího výběru  osmnácti kandidátů se ale nakonec Lipovská přece jen dostala. Poslanci vybrali Luboše Xavera Veselého, někdejšího viceguvernéra České národní banky Pavla Kysilku nebo hokejistu z Nagana a poté také poslance za ČSSD Jiřího Šlégra, který si kdysi vysloužil přezdívku Guma, a to kvůli své obdivuhodné tělesné odolnosti.

Definitivní verdikt o nových radních vynesou poslanci v průběhu měsíce března. V kuloárech se šeptá, že mohou dostat přednost kandidáti podporovaní opozičními stranami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…