Tři přestupky by se měly klasifikovat jako trestný čin, navrhuje vláda

13.02.2012 20:59

Notoričtí pachatelé drobných přestupků si budou muset dávat větší pozor. Tedy aspoň pokud projde nový návrh z dílny ministerstva spravedlnosti, který požaduje, aby tři přestupky již byly klasifikovány jako trestný čin.

Tři přestupky by se měly klasifikovat jako trestný čin, navrhuje vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Jak informovala Česká televize, kapsáři či rušitelé nočního klidu by se tak mohli dostat i do vězení. Novinkou v trestněprávním systému by měl být i centrální rejstřík těchto pachatelů. Možnosti státní pokladny i kapacity českých věznic by vláda měla projednat ve středu. Do konce roku pak novelu posoudí Parlament ČR.

Přísnější postih by uvítali zejména zástupci čerpacích stanic, supermarketů, vysokých škol nebo průmyslových institucí, kteří bývají drobnými krádežemi postiženi nejčastěji. "Dá se říct, že se jedná stále o ty stejné osoby, které se vloupávají i po opakovaném zajištění policií," uvedla ČT mluvčí Univerzity J. E. Purkyně Jana Šiková.

Její slova potvrzuje i mluvčí provozovatele supermarketů Ahold Czech Republic. Drzost drobných zlodějů údajně jen podněcuje vědomí, že jim za přestupky nehrozí žádný vážný postih.

Drakoničtější pravidla vítají i zastupitelé ze severních Čech, především ti ze Šluknovského výběžku. Právě tuto oblast totiž sužuje kriminalita a sociální nepokoje. Představitelé Ústeckého kraje se již dokonce podobná opatření nažili prosadit, na celostátní úrovni ale nepochodili. Teď se jim nelíbí, že vládní návrh nabude účinnosti až v roce 2013, což je podle nich pozdě.

Dopravy se novela nedotkne

Novela by se neměla týkat dopravních prostředků, které se do centrálního registru již zaznamenávají. "Bude se to týkat zvláště u přestupků proti majetku, dále například přestupků proti občanskému soužití nebo proti veřejnému pořádku," nastínil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Jeho resort ještě musí stanovit délku lhůty, ve které bude možné jednotlivé přestupky sčítat. Předběžně se počítá se dvěma lety.

Kritici návrhu se obávají, že by se registr přestupků mohl stát dalším dokumentem, který budou po uchazečích vyžadovat zaměstnavatelů. Čistý trestní rejstřík totiž dnes často zaměstnanci vyžadují i po zájemcích na nekvalifikované pozice, což v minulosti trestaným osobám v podstatě znemožňuje najít si práci. "My jsme se zásadně vyjádřili pro to, aby k tomu měl přístup jenom ten správní orgán, který se účastní přestupkového řízení, nikdo jiný," uklidňuje David Pavlát z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Novela by stát měla stát 31 milionů korun, její roční provoz pak osm milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…