Mezi účastníky poutě a pietního setkání v Pohořelicích nechyběli pamětníci událostí, jež se odehrály přesně před 70 lety a které si vyžádaly stovky až tisíce životů německy mluvících Brňanů. Převažovali však mladí lidé. Na poslední občerstvovací stanici před gymnáziem Vídeňská se k pochodu připojili politici i hosté z Německa a Rakouska včetně nejvyššího představitele Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta.
Dnešní pouť vyvolala v německy mluvících zemích velkou pozornost, stejně jako nedávná Deklarace smíření a společné budoucnosti, ve které brněnské zastupitelstvo vyjádřilo lítost nad divokým odsunem Němců. Podle krajského zastupitele Davida Macka (KDU-ČSL), jenž se zúčastnil nedávného sjezdu sudetských Němců v Augsburgu, si Brno udělalo pozitivní reklamu a otevřelo nové možnosti spolupráce.
"Osobně vnímám naše bývalé krajany, sudetské Němce, jako obrovský nevyužívaný potenciál pro všestranný rozvoj naší země," řekl ČTK Macek. Dokonce navrhl, že by se některý z příštích sjezdů mohl konat v Brně. Deklarace smíření má ale mezi brněnskými politiky také své odpůrce, kritizoval ji například hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk