Tři stovky zraněných uprchlíků. Tak dopadl další pokus o masový vstup do Makedonie

11.04.2016 16:06

V neděli došlo k velké potyčce na hranicích Řecka a Makedonie. Makedonská policie proti uprchlíkům, kteří se chtěli dostat přes hranice, použila slzný plyn a gumové projektily. Na 300 jich následně muselo být ošetřeno. Situace již přerostla v hádku mezi oběma zeměmi.

Tři stovky zraněných uprchlíků. Tak dopadl další pokus o masový vstup do Makedonie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Řecké úřady nedávno informovaly o tom, že se připravují na vyklizení provizorního uprchlického tábora Idomeni, ke kterému by mělo dojít do konce dubna. V táboře na hranicích s Makedonií se v současnosti nachází zhruba 13 000 uprchlíků, z nichž polovina jsou ženy a děti, jak uvedl v rozhovoru pro Huffington Post ministr veřejného pořádku Nikos Toskas minulé pondělí.

Plánem bylo, přestěhovat uprchlíky do řádných uprchlických zařízení, která jsou dostatečně vybavena na to, aby jim poskytla lepší podmínky pro život. Také chtějí dosáhnout znovuotevření hranice s Makedonií, kterému je právě Idomeni velkou překážkou.

V neděli se však skupina uprchlíků pokusila dostat z tábora přes hranici do Makedonie. Tamní policie za použití slzného plynu a gumových projektilů průnik potlačila. Tři sta osob následně muselo vyhledat ošetření lékaře.

„Házeli na makedonskou policii kameny. Policie odpověděla slzným plynem,“ řekl pro The Guardian nejmenovaný makedonský úředník. „Migranti tlačili na plot ale stáli na řecké straně hranice. Plot stále drží – nedostali se skrz.“

Koordinátor organizace Lékaři bez hranic Achilleas Tzemos, která je také na hranicích přítomna, uvedl, že 200 osob mělo dýchací potíže a byly mezi nimi i ženy a děti.

Makedonský zásah následně vyvolal velmi příkré reakce řeckých představitelů. Toskas silně odsoudil použití silových prostředků ze strany Makedonie.

„Migranti, které tu včera bili, budou zítra džihádisty,“ řekl v pondělí.

Makedonie přitom žádala Řecko, aby se taktéž zapojilo do ochrany hranic a bránilo uprchlíkům ve snaze přelézt plot. To by však podle Toskase vyvolalo jen mnohem prudší reakci, zřejmě nejen ze strany uprchlíků.

Mluvčí pro migrační koordinátory George Kyritsis taktéž odsoudil použití síly. „Nevybíravé použití chemikálií, gumových nábojů a omračujících granátů vůči zranitelnému obyvatelstvu, obzvlášť bez důvodu, je nebezpečný a žalostný čin,“ řekl s tím, že žádá Makedonii o pochopení rizik, jež může použití násilí proti migrantům znamenat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

4:39 „Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

CHARTA 77 Při listování archivními záznamy StB vyvstávají nové skutečnosti. Tou nejmarkantnější zůst…