Trik, jak oškubat družinářky a učitelky ve školkách. Odbory bijí na poplach

30. 4. 2012 8:03

Někdejší ministr školství Josef Dobeš odmítl ve svém resortu škrtnout dvě a půl miliardy korun a raději odstoupil. Jeho nástupce bude mít velmi těžkou pozici, neboť vychází najevo, že by někteří kantoři mohli přijít až o pět tisíc korun měsíčně a to právě kvůli úsporám, které plánuje vláda. Odbory bijí na poplach a učitelům nabízí i právní pomoc.

Trik, jak oškubat družinářky a učitelky ve školkách. Odbory bijí na poplach
Foto: Richard Beneš
Popisek: Škola v Lišťanech
reklama

Kvůli další várce škrtů v resortu školství ve výši dvě a půl miliardy korun mohou někteří učitelé přijít až o pět tisíc korun měsíčně. Stačí kantory přeřadit do nižší platové třídy s odůvodněním, že přijdou také o některé povinnosti a na účet jim přistane podstatně nižší výplata. Zaměstnanci se ale mohou bránit, k čemuž jim pomocnou ruku nabízejí odbory. Informuje o tom dnešní Právo s tím, že ve známých případech jde především o vychovatelky ve školních družinách a učitelky v mateřských školách.

Stejná práce za méně peněz

Podle tabulek jsou učitelé řazeni do 9. platové třídy, která jim zaručuje nejnižší plat 20 a nejvyšší 22 tisíc korun. Jestliže jim ředitel odebere část kompetencí, může je přeřadit do 8. platové třídy, ve které mají nárok na 15 až 17 800 korun. Objevují se však také zvěsti, že ředitel provede přeřazení, sníží pracovníkovi plat, ale povinnosti mu ponechá. Ministerstvo školství slibuje, že podezření prověří.

„Pokud zaměstnavatel přeřadí osobu z 9. do 8. platové třídy, ale nadále po ní vyžaduje stejnou práci, porušuje zákon. V případě, že jsou například všechny vychovatelky zařazeny do 8. platové třídy, vzniká otázka, jak škola zabezpečuje práce zařazené v 9. platové třídě a zda jsou vůbec vzdělávání a výchova v daném zařízení zabezpečeny řádně,“ napsal vrchní ředitel sekce financování Petr Špirhanzl.

O tom, že je čeká přeřazení do nižší platové třídy, se dozvěděly např. učitelky mateřské školky v Přerově. Členka školských odborů Jana Brdová má přitom za to, že podobných případů lze v republice najít celou řadu, ale lidé se bojí ozvat, aby nepřišli o místo. Další podobný případ byl totiž zaznamenán na základní škole v Březnici nebo v Brně.

Za vším hledej vládu, míní odbory

Odborářka očekává, že kauza ještě pořádně nabobtná, je to však také otázkou odvahy jednotlivců. „Myslím si, že podobných případů je mnohem víc, ale lidé se bojí mluvit. Každý ředitel jim totiž vždycky řekne: Jestli se vám něco nelíbí, za dveřmi je spousta zájemců,“ tvrdí Brdová. Odboráři nabízejí postiženým právní pomoc.

Na druhou stranu samozřejmě lze namítnout, že ředitelé nebudou mít na zvýšení platů prostředky pro všechny pracovníky a budou muset sáhnout k propouštění. Na školách tak bude pracovat méně lidí za více peněz, což nemusí být optimální cesta. Sluší se dodat, že odbory se v tomto ohledu neobrací proti ředitelům, ale proti vládě, která plánuje ušetřit na základních a středních školách až 1,9 miliardy korun. Úspory ve výši asi 600 tisíc korun pak dopadnou na vysoké školy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…