Tříkrálový pochod za monarchii v Praze přilákal asi 150 účastníků

7. 1. 2017 20:27

Přibližně 150 lidí včetně dechové kapely se dnes v centru Prahy zúčastnilo Tříkrálového pochodu za monarchii. Jeho účastníci, kteří prošli centrem města mezi Václavským náměstím a Pražským hradem, žádali obnovu českého království. Podle organizátora, historika Petra Placáka, šlo také o protest proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho politice.

Tříkrálový pochod za monarchii v Praze přilákal asi 150 účastníků
Foto: Jindřich Holub/ČTK
Popisek: Busta Františka Josefa I. v Pohledi
reklama

Monarchisté dlouhodobě žádají obnovu českého království, které je podle jejich názoru ze všech státních zřízení tím nejlepším.

Od sochy svatého Václava vyrazili dnes pochodující za zvuků hudby mnohačlenného orchestru. Cestou provolávali hesla na podporu monarchie. Pozornost zejména přihlížejících turistů poutaly žluté vlajky monarchistů a podobizny Františka Josefa I. Někteří účastníci využili akce ke kritice současné hlavy státu. „Lepší král železný a zlatý než prezident opilý a sťatý,“ ozývalo se například z davu.

Na Malostranském náměstí na schodech kostela sv. Mikuláše monarchisté skladbou Radeckého pochod připomněli českého vojevůdce v habsburských službách – maršála Josefa Václava Radeckého.

Na konci pochodu na Hradčanském náměstí organizátor akce Placák zopakoval často zdůrazňované tvrzení monarchistů, že bývalé Československo vzniklo protiprávně aklamací nezvolených politiků, a ne z vůle lidu.

Shromáždění před Matyášovou branou na Hradě zakončily společný zpěv bývalé statní hymny Rakouska-Uherska a modlitba římskokatolického kněze Ladislava Heryána za „vyhnání zlých sil“.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…