Tříkrálový pochod za monarchii v Praze přilákal asi 150 účastníků

7. 1. 2017 20:27

Přibližně 150 lidí včetně dechové kapely se dnes v centru Prahy zúčastnilo Tříkrálového pochodu za monarchii. Jeho účastníci, kteří prošli centrem města mezi Václavským náměstím a Pražským hradem, žádali obnovu českého království. Podle organizátora, historika Petra Placáka, šlo také o protest proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho politice.

Tříkrálový pochod za monarchii v Praze přilákal asi 150 účastníků
Foto: Jindřich Holub/ČTK
Popisek: Busta Františka Josefa I. v Pohledi

Monarchisté dlouhodobě žádají obnovu českého království, které je podle jejich názoru ze všech státních zřízení tím nejlepším.

Od sochy svatého Václava vyrazili dnes pochodující za zvuků hudby mnohačlenného orchestru. Cestou provolávali hesla na podporu monarchie. Pozornost zejména přihlížejících turistů poutaly žluté vlajky monarchistů a podobizny Františka Josefa I. Někteří účastníci využili akce ke kritice současné hlavy státu. „Lepší král železný a zlatý než prezident opilý a sťatý,“ ozývalo se například z davu.

Na Malostranském náměstí na schodech kostela sv. Mikuláše monarchisté skladbou Radeckého pochod připomněli českého vojevůdce v habsburských službách – maršála Josefa Václava Radeckého.

Na konci pochodu na Hradčanském náměstí organizátor akce Placák zopakoval často zdůrazňované tvrzení monarchistů, že bývalé Československo vzniklo protiprávně aklamací nezvolených politiků, a ne z vůle lidu.

Shromáždění před Matyášovou branou na Hradě zakončily společný zpěv bývalé statní hymny Rakouska-Uherska a modlitba římskokatolického kněze Ladislava Heryána za „vyhnání zlých sil“.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šoupej nohama, zasloužilá umělkyně!“ VIDEO Vášáryové k listopadu 89, podpořené USA, vyvolalo hněv. Štiplavá slova

9:47 „Šoupej nohama, zasloužilá umělkyně!“ VIDEO Vášáryové k listopadu 89, podpořené USA, vyvolalo hněv. Štiplavá slova

Slovenský poslanec Luboš Blaha se na svém facebookovém profilu rozmluvil o videu americké ambasády, …