Třináctiletá Syřanka chce vidět maminku. Zatím se může jen modlit u makedonských hranic

25.03.2016 17:44

Zeinab Omar je třináctiletá syrská dívka, která s rodiči utekla ze své vlasti před občanskou válkou. Od konce února žije ve stanu v uprchlickém táboře Idomeni na severu Řecka a každý večer se modlí. Modlí se, aby se dostala dál do Evropy, do klidu. Modlí se ve stanu, který stojí tak blízko silnice, že na něj projíždějící nákladní vozy stříkají bláto. Příběh Zeinab Omar přinesl americký časopis Time. V Aleppu totiž zažila jen těžko představitelnou hrůzu.

Třináctiletá Syřanka chce vidět maminku. Zatím se může jen modlit u makedonských hranic
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Rodina třináctileté Zeinab Omar poklidně žila životem střední třídy v syrském Aleppu. Jednoho dne se ale z jejich města stalo bitevní pole. „Byla jsem ve svém pokoji a najednou jsem zaslechla zvuk bomb. Vyběhli jsme na střechu a viděli jsme dopadat na všech stranách rakety,“ popsala atmosféru ve městě mladá dívka. Vrátila se do domu a z pozdějších dní si pamatuje především mrtvoly ležící na ulici u jejich domu a ozbrojené muže, kteří se blížili k místu, jež považovala za domov. Té noci přišel k rodině strýc a řekl všem, že musejí prchnout.

Celý článek časopisu Time najdete v angličtině zde.

Smrt jim prý hrozila z rukou vládních syrských jednotek prezidenta Bašára Asada. Prchli do Libanonu, odtud do Turecka a přes celou zemi až na pobřeží, odkud je to do Řecka už jen „kousek“. Tedy v porovnání se vzdáleností, kterou museli urazit doposud. Cestovali v prachu, špíně a vydali na to téměř všechny své úspory. Poslední peníze padly na pašeráky, kteří jim slíbili, že je dostanou přes moře. Ve skutečnosti sbalili peníze a už je nikdo nikdy neviděl. Rodina žebrala na ulicích a doufala, že se jí podaří dostat do Evropy. Děsily je prý zvěsti o tom, že se brány na starý kontinent pomalu, ale jistě zavírají.

Matka s nejmladším synem proto využila první možnosti a odjela do Evropy. Dostala se až do Nizozemska, kde také požádala o azyl. Když je ale následoval manžel se dvěma dcerami, narazil na plot na řecko-makedonské hranici. Nikdo z rodiny nemůže cestovat dál. Zeinab se teď v rodinném stanu pravidelně modlí, aby zase co nejdříve viděla svou maminku.

Evropané by si pak podle časopisu Time měli uvědomit, že příběh Zeinab je sice smutný, ale ještě horší je, že podobný prožívají tisíce dětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…