Tripartita projedná opatření k oživení ekonomiky i minimální mzdu

09.04.2013 6:21

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes mimořádně sejdou, aby spolu diskutovali o možných opatřeních na podporu ekonomického růstu a ke snížení nezaměstnanosti. Tripartita by měla jednat ale také o případném zvýšení minimální mzdy.

Tripartita projedná opatření k oživení ekonomiky i minimální mzdu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jaroslav Zavadil

Nejnižší hrubý příjem činí osm tisíc korun. Naposledy se zvýšil v lednu 2007. Člověk s minimální mzdou si vydělá 7120 korun čistého. Je to 36 procent průměrné čisté mzdy, která letos dosahuje 19 765 korun. Podíl postupně klesá. Nejvyšší byl podle podkladů pro jednání tripartity v roce 2006, kdy překročil 43 procent průměrné čisté mzdy. Hrubá minimální mzda pak odpovídá asi 31 procentům průměrného hrubého příjmu, který se blíží k 25 700 korun.

Odbory volají po zvýšení

Odbory léta usilují o to, aby se pracovníkům s nejnižšími výdělky přidalo. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil dřív mluvil o růstu o 1000 korun. Na nedávném jednání s prezidentem Milošem Zemanem se ujednotili na částce 500 korun. Ministryně práce už dřív řekla, že je připravena takový návrh předložit, pokud budou pro i zaměstnavatelé. Firmy i vláda se zvednutím minimální mzdy původně nesouhlasily. Podle nich by to mohlo zvýšit nezaměstnanost.

Tripartita má ale jako první bod jednání opatření k oživení ekonomiky a ke snížení rekordní nezaměstnanosti. Podle předáka nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly představují vládní návrhy spíš "koláž námětů", které prý příliš šancí na zlepšení situace nedávají. Zaměstnavatelé i odboráři mají také své návrhy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…