Tripartita projedná výhrady firem i odborů k novele zákoníku práce

18.05.2016 6:27

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se budou dnes společně snažit najít shodu na podobě chystané novely zákoníku práce. Zástupci firem i odboráři mají k návrhům řadu výhrad. Se členy kabinetu budou jednat i o odměňování státních zaměstnanců, plánovaných dopravních stavbách a financování regionálního školství.

Tripartita projedná výhrady firem i odborů k novele zákoníku práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začátek jednání vlády se protáhl asi o dvacet minut. Čekalo se na premiéra Bohuslava Sobotku
reklama

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje počítání dovolené či práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Některá plánovaná ustanovení z textu proto zřejmě už vypadla, a to například o vyšších příplatcích za pohotovost či o ochraně před stresem v práci.

Ministerstvo připravilo i návrh změn v odměňování státních zaměstnanců, kterých je asi 65.000. Díky úpravám chce do státních služeb přilákat mladé lidi i experty z firem. Počítá se s náborovými příspěvky, s tarifem 200 procent pro odborníky i rychlejším růstem výdělků vysokoškoláků. Víc zvýšit by se měly také tarify lidem na ministerstvech a v 11 centrálních úřadech, než státním zaměstnancům v ostatních institucích. Pracovníci v ústředí prý pobírají méně.

Tripartita se zaměří i na dopravní agendu. Jednat bude mimo jiné o přípravě velkých dopravních staveb. U nich hrozí zpoždění kvůli potížím s analýzami o dopadech na životní prostředí (EIA). Posledním bodem programu má být reforma financování regionálního školství. Platit by měla od roku 2018.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…