Trochu šílené. Andrej Babiš nám řekl o vítězství Donalda Trumpa tuto zásadní věc...

09.11.2016 11:54

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co říkají vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, zda ho vítají, co se tím změní pro svět a co to znamená pro Českou republiku.

Trochu šílené. Andrej Babiš nám řekl o vítězství Donalda Trumpa tuto zásadní věc...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš
reklama

„Gratuluju Donaldu Trumpovi, nemyslel jsem si, ze vyhraje, všichni byli proti němu. Na amerických volbách se ukázalo, že průzkumy veřejného mínění se opět mýlily, proto je i v Česku beru s velkou rezervou. Trump dal na kampaň o půl miliardy dolarů méně než Hillary Clintonová. Mocný americký showbusiness proti němu vystupoval a masivně Hillary podporoval. Trumpova rétorika byla mnohdy přehnaná a trochu šílená, ale já doufám, že jedna věc jsou mítinky a druhá věc je být prezidentem v Bílem domě,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš.

Anketa

Donald J. Trump vyhrál prezidentské volby. Budete teď mít USA raději?

89%
11%
hlasovalo: 13493 lidí

„Američané evidentně ocenili Trumpovy plány na zeď s Mexikem, na tvrdší migrační politiku a na snížení daní. Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiku a lobbistů. Že už mají dost korupce a starých pořádků. Američané si řekli volbou Trumpa o změnu. Jsem přesvědčen, že naše vztahy se Spojenými státy zůstanou neměnné. Pevně doufám, že bude Trump respektovat spojenectví v NATO. Evropské unii snad pomůže vyřešit problém migrace ukončením konfliktu na Blízkém východě, což jeho předchůdce Barack Obama nezvládl, aby se mohly vrátit domů miliony lidí, kteří prchají do Evropy a žijí v utečeneckých táborech. My máme výhodu, že Trump na rozdíl od většiny Američanů dobře ví, kde leží Česká republika. Měl českou ženu a jeho dcera je z půlky Češka. Je to pragmatik a byznysmen. Uvidíme, jak se bude chovat jako americký prezident. Už podle prvního povolebního projevu je to zatím jiný Trump, než jaký byl, když oslovoval voliče,“ dodal Babiš.

Republikánský kandidát Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států. Trump porazil bývalou první dámu USA Hillary Clintonovou ve všech klíčových státech, o nichž se předpokládalo, že rozhodnou. Po Floridě vyhrál v Ohiu, Severní Karolíně a nakonec i v Pensylvánii, uvedla agentura AP. Hranici 270 volitelů překročil poté, co televize CNN ohlásila jeho vítězství ve Wisconsinu.

Reakce dalších politiků přineseme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …