Trpí za prozápadní postoje? Evropský server o Petříčkovi. Ptali se i Pehe

15.04.2021 13:14

Celoevropská zpravodajská stanice Euronews informuje o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jako o promyšlené akci tria Jan Hamáček, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Babiš prý jeho vyhazovem vyšel vstříc jak Zemanovi, kterému vadil Petříčkův postoj k Rusku a Číně, tak Hamáčkovi, pro kterého byl Petříček hlavní opoziční silou uvnitř ČSSD.

Trpí za prozápadní postoje? Evropský server o Petříčkovi. Ptali se i Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

„Není žádným tajemstvím, že jsem prezidentu Zemanovi už dlouhou dobu trnem v oku,“ měl prohlásit Petříček podle informací Euronews. Petříček má za to, že byl vyhozen kvůli svým prozápadním názorům, které se dlouhodobě střetávaly s proruskými a pročínskými sympatiemi prezidenta Zemana. Tyto spory se v poslední době vyhrotily kvůli otázce přijetí ruské vakcíny Sputnik V a tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16194 lidí

Petříček totiž na rozdíl o Zemana nesouhlasil s účastí ani ruských ani čínských společností v tendru. Zároveň se Petříček stavěl proti nákupu ruských vakcín Sputnik V. Kvůli tomu byl navíc podle Euronews odvolán také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl také k ruské vakcíně skeptický.

Odvolání Petříčka ale mělo být také odplatou Jana Hamáčka, kterého Petříček vyzval v souboji o čelo v sociální demokracii. „Petříček minulý týden neuspěl ve snaze nahradit Hamáčka v čele ČSSD, když při interním hlasování získal 95 stranických hlasů, ve srovnání se 140 hlasy pro Hamáčka,“ informuje panevropský televizní server, který je vlastněný evropskými veřejnoprávními televizemi. 

„Hamáček byl pod obrovským tlakem prezidenta, aby se zbavil Petříčka kvůli jeho opozici vůči Dukovanům a Sputniku, ale sám Hamáček se ho chtěl zbavit, protože ve straně vůči němu představoval opozici,“ má jasno politolog Jiří Pehe. „Hamáček se rozhodl jít se Zemanem v naději, že by to mohlo přinést ČSSD nějaké hlasy od Zemanových voličů v říjnových volbách,“ dodal.

Petříček se do boje o čelo strany pustil s vervou a kritizoval Hamáčka za trvalý pokles podpory voličů, který podle něj je dán dlouhodobou spoluprací s populistickým hnutím ANO. Sociální demokracie se podle Petříčka vzdala svých ideálů, a i proto se ve volebních modelech po více než dvaceti letech pohybuje pod hranou vstupu do Sněmovny. „Je v Hamáčkově zájmu zbavit se soupeře. Zeman a Hamáček mají oba jiné důvody, ale Petříčkův konec vítají,“ uvedla Ivana Karašková z Asociace pro mezinárodní otázky. 

Hamáček mezitím převzal Ministerstvo zahraničí a na post šéfa resortu hledá náhradu. Tou by měl být Jakub Kulhánek, Hamáčkův náměstek na Ministerstvu vnitra a jeho nejbližší spolupracovník. Právě Kulhánek tak podle Jiřího Pehe nepředstavuje pro Hamáčka žádnou vnitřní hrozbu, navíc v ČSSD nemá vůbec žádnou významnou pozici.

Kulhánek vyhovuje také prezidentu Zemanovi, protože má z minulosti vazby na čínskou firmu CEFC, kde pracoval jako konzultant. Mohl by tak být otevřenější užším vztahům s Čínou. „Avšak nevíme, zda bude Kulhánek ochotnější než Petříček souhlasit s rolí Ruska v projektu Dukovany nebo v zavedení vakcín Sputnik,“ dodal Pehe.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Fakt, že Babiš jak Hamáčkovi, tak Zemanovi vyhověl a Petříčka odvolal, je podle Karaškové dán jeho vlastními zájmy. Hnutí ANO totiž také trvale klesají volební preference a Babišovi se hodí nacházet shodu se Zemanem a naklonit si tak jeho voliče. Babiš by navíc i v případě prohry ve volbách mohl sestavovat vládu, jak již dříve Zeman naznačil prohlášením, že vládu bude sestavovat vítězná strana a ne koalice.

Navíc se bude po volbách Babiš muset nejspíše znovu spojit s ČSSD, pokud se do Sněmovny dostane. „Babiš se vždy může skrývat za Hamáčka, když říká, že Petříčkovo odvolání je vnitřní záležitostí ČSSD a že Hamáčka respektuje jako vůdce koaliční strany,“ uvedla Karašková s tím, že se tak napravují v poslední době pošramocené vztahy mezi vládními stranami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…