Trpím se Syřany, mám slzy v očích. Hlavní viník je diktátor Asad. Jana Hybášková vysvětlila divákům ČT, jak číst syrský konflikt

16.12.2016 19:26 | Zprávy

Velvyslankyně EU v Namibii, bývalá velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková v pátečním Interview ČT24 promluvila o velkých problémech Afriky. Tento kontinent prý „je o migraci“, což je problém. Stejně velký problém, ne-li ještě větší, představuje pro Afriku Čína. Čína sice mluví o investicích, ale ve skutečnosti vykrádá Afriku. Hybášková se věnovala i situaci na Blízkém východě. Západ prý v tomto regionu mnohé obrovsky zanedbal.

Trpím se Syřany, mám slzy v očích. Hlavní viník je diktátor Asad. Jana Hybášková vysvětlila divákům ČT, jak číst syrský konflikt
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Městečko pod horami

V úvodu pořadu se Hybášková věnovala situaci v Sýrii. „Já tím osobně trpím. Když o tom mám vykládat, tak mám skoro slzy v očích. Je strašné, že se málo vzpomíná na to, jak k tomu utrpení došlo. Že na počátku stály demokratizační snahy proti tvrdému režimu. To povstání mělo rysy, které jsme tady zažili v roce 1989, ale toto povstání bylo nesmírně krutě potlačeno,“ varovala dáma. Za hlavního viníka těchto masakrů označuje tamního diktátora Bašára Asada. „Já si myslím, že to je Bašár al-Asad,“ oznámila bez obalu.

Na Blízkém výhodě to může být ještě mnohem horší

Západ prý udržoval kontakty s umírněnou syrskou opozicí, ale dnes už nežije nikdo z lidí, s nimiž se na počátku jednalo. „Musím vám říci, že z těch 50 lidí, s nimiž jsme se na počátku bavili jako s demokratickou opozici, tak dnes už z nich nikdo nežije,“ posteskla si dáma.

Podle Hybáškové mělo smysl nad Sýrií vytvořit bezletovou zónu, protože režim zasahoval proti demonstrantům i ze vzduchu. Zásadním problémem ovšem byla neblahá zkušenost v Libyi. Američané se po zkušenostech z této země odmítli v Sýrii více angažovat. Až doje v Bílém domě k předání moci, tak se podle Hybáškové může zrodit dohoda na tom, že se Sýrie rozdělí na dvě oblasti – jedna ruská. druhá západní. S islámským státem se však nepočítá. Islámský stát bude poražen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kartous radí „zakročit proti lůze“. Bazalová v šoku, co vypadlo po blackoutu

12:09 Kartous radí „zakročit proti lůze“. Bazalová v šoku, co vypadlo po blackoutu

Paraziti, lůza, kognitivně slabší část společnosti… Chtějí zrušit demokracii, aby dezoláti nezrušili…