Trump? Jen žádnou paniku. Komentátor nalinkoval strategii jaderného odstrašení Ruska

11. 2. 2017 8:40

O tom, že Evropská unie má být jadernou velmocí, se rozepsal v dnešním vydání MF Dnes její redaktor Luboš Palata. Zmínil také, že při pohledu na první týdny vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa není třeba podléhat panice, ale je nutné se připravit na velice nečekaný vývoj, který může nastat v transatlantických vztazích.

Trump? Jen žádnou paniku. Komentátor nalinkoval strategii jaderného odstrašení Ruska
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO
reklama

„Kdyby k něčemu došlo, bude se lámat chleba a půjde v neposlední řadě o udržení prostoru svobody i demokracie a je dost dobře možné, že i o válku a o mír. A to především vůči agresivnímu sousedovi Unie – nukleární velmoci Rusku,“ varuje Palata ve svém sloupku. A zaměřuje se na Polsko, jehož ministr zahraničí Witold Waszczykowski se v minulých dnech přiklonil k Německu a EU. „Jen tím zopakoval příkaz, který před ním vydal po setkání s Angelou Merkelovou nekorunovaný vládce Polska Jaroslaw Kaczynski,“ zmínil se slovy, že Kaczynski vidí v zásadním posílení vojenské síly EU hlavní záruku bezpečnosti pro svoji zemi. 

EU by se podle něj měla stát jadernou velmocí, jež by byla schopna jaderného odstrašení Ruska. „Problémem je smlouva o nešíření jaderných zbraní, která něco takového neumožňuje, nehledě na neexistenci evropské armády, která se zdá být podmínkou něčeho takového. Přesto tu jedna možnost existuje a navíc se už v rámci NATO uplatňuje,“ podotýká také Palata a popisuje systém sdílení jaderných zbraní, který umožňuje zemím bez jaderných zbraní začlenit do své strategie použití jaderných sil vlastními vojenskými jednotkami. 

„Není proto třeba vymýšlet nové systémy nebo struktury, ale využít ty stávající a nejlépe fungující, tedy NATO. A do systému ‚sdílení‘ napojit jaderné zbraně třetí největší nukleární mocnosti, kterou je unijní Francie. Zájemci o sdílení z řad EU by Paříži mohli přispět na drahý vývoj a výrobu jaderných zbraní,“ uzavřel Palata s tím, že by tímto nešlo o krok namířený proti USA a jejich roli v NATO. Byl by to podle něj jen krok, díky němuž by se putinovské Rusko jednou provždy poslalo do patřičných mezí.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…