Trump chystá tradiční poselství o situaci v USA. Toto v něm zazní

02.02.2019 14:58

Prezident Donald Trump přednese před oběma komorami Kongresu Spojených států tradiční Poselství o stavu Unie. Prezidenti tuto svou povinnost danou přímo Ústavou USA plní zpravidla v lednu, ale v minulosti už se několikrát stalo, že ji ten či onen prezident pronesl až v únoru. Trump tedy letos půjde touto cestou. Média ještě před samotným projevem informují o tom, co by v projevu mělo zaznít.

Trump chystá tradiční poselství o situaci v USA. Toto v něm zazní
Foto: White house
Popisek: Donald Trump

Bílý dům uveřejnil části projevu, který pronese prezident Trump, když bude předkládat Kongresu každoroční Zprávu o stavu Unie. Agentura Reuters oznámila, že Trump v úterý vyzve demokraty ke spolupráci s republikány. Obě politické strany buď najdou nějakou společnou řeč, a pak mají podle Trumpa šanci posunout zemi kupředu, nebo se budou dál vzájemně ostřelovat, ale pro dobro země neudělají nic.

Trump hodlá věnovat pozornost také stavbě zdi na mexických hranicích, kvůli které vede spor s opoziční většinou demokratů v dolní komoře Kongresu. Už přes měsíc žádá po opozici peníze na stavbu zdi, ale demokraté mu stejně vytrvale opakují, že mu žádné nedají. Nabídne Trump nějaký kompromis? Někeří republikáni ho k tomu vyzývají.

Prezident je zároveň připraven požádat obě politické strany o spolupráci v budování infrastruktury v celé zemi a v otázkách dostupnosti léků i zdravotní péče vůbec pro všechny Američany.

„Společně můžeme prolomit desítky let trvající politický pat, můžeme se pokusit překonat staré rozdíly, vyléčit staré rány a budovat nové koalice a nabízet nová řešení k uvolnění obrovského potenciálu Ameriky. Rozhodnutí je na nás,“ hodlá Trump sdělit kongresmanům.

Republikáni také doufají, že Trump pronese takové poselství, kterým osloví širší skupinu voličů, než jen ono nejtvrdší a nejkonzervativnější jádro svých voličů, ke kterým se obrací pravidelně. Pokud chce vyhrát volby v roce 2020, měl by prý svou voličskou základnu rozšířit.

Očekává se také, že se Trump vyjádří k zahraniční politice, k jednáním s afghánským Tálibánem a k dalším plánovaným jednáním se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Pravděpodobně také znovu potvrdí svůj záměr stáhnout americké vojáky ze Sýrie, čímž s vysokou pravděpodobností znovu rozzlobí nemalou část republikánských politiků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…