Trump před nástupem do Air Force One promluvil k Američanům. A Bidenovi nechal v Bílém domě překvapení

20.01.2021 16:55

Mezitím co se Spojené státy připravují na inauguraci nového prezidenta Joea Bidena, se končící americký prezident Donald Trump rozhodl rozloučit se svým úřadem skrze projev. „Jste úžasní lidé, je to velká čest a privilegium být prezidentem,“ ocenil Američany před odletem na Floridu. V Bílém domě zanechal pro Bidena překvapení.

Trump před nástupem do Air Force One promluvil k Američanům. A Bidenovi nechal v Bílém domě překvapení
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Donald Trump
reklama

Anketa

Je to doživotní konec Miroslava Kalouska ve vrcholové politice?

67%
33%
hlasovalo: 3359 lidí
Inaugurační ceremoniál na západním schodišti sídla Kongresu ve Washingtonu má začít kolem 17.00 SEČ. V 18 hodin pak Biden složí slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, viceprezidentka Kamala Harrisová o chvíli dřív do rukou členky Nejvyššího soudu Sonii Sotomayorové.

Donald Trump se rozhodl z Bílého domu odjet čtyři hodiny před samotnou inaugurací Bidena a vrtulníkem amerického námořnictva se přemístil na vojenskou základnu Andrews v Marylandu.

Tam se rozhodl s Američany rozloučit prostřednictvím posledního prezidentského projevu. „Jste úžasní lidé, je to velká čest a privilegium být prezidentem,“ poděkoval svým občanům. Dále jeho děkovná slova směřovala k rodině a spolupracovníkům. „Byly to neuvěřitelné čtyři roky, nedokážete si představit, jak tvrdě tato rodina pracovala,“ ocenil.

Věnoval se i aktuální krizi. Vyjádřil soucit a podporu rodinám obětí koronaviru a rovněž pak vyzdvihl roli Spojených států při výrobě vakcíny. Slíbil, že počet obětí bude raketově klesat.

Rovněž se vyjádřil k rozvoji armády či ekonomickému růstu za jeho období. „Přebudovali jsme americkou armádu, založili jsme kosmické síly, které jsou její pátou složkou,“ podotkl.

A stejně pozitivně hovořil i o ekonomických úspěších: „Naše čísla jsou nejlepší. Akciový trh je vyšší, než byl. Máme nejlepší zemi na světě, největší ekonomiku.“ Potěšila jej i realizace daňové reformy.

Vše pak uzavřel s ujištěním, že za Američany bude stát i nadále: „Budu za vás vždycky bojovat. Budu sledovat, naslouchat a mohu vám říci, že budoucnost tohoto státu nikdy nebyla lepší.“

Na základně Andrews poté zazněly i dělové salvy a ovace lidí, kteří se s končícím prezidentem přišli rozloučit.

Následně kolem 15. hodiny Trump přestoupil do letadla Air Force One a společně s první dámou zamířil na Floridu. Stroj s Trumpem na palubě odlétal za doprovodu Sinatrovy písně My Way.

Ještě před odletem Trump i jeho manželka zanechali svým nástupcům v Bílém domě krátké vzkazy. Dopis pro Joea Bidena nechal Trump v Oválné pracovně, čímž navázal na tradici, která začala při odchodu Ronalda Reagana.

Nastupující americký prezident Joe Biden pak skrze Twitter taktéž sdílel vzkaz. „Je to nový den v Americe,“ napsal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…