Trumpe, ty hnusáku, dej si odchod. Hillary Clintonová napsala knihu o tom, jak prohrála volby. Nahlédněte, stojí to za to

02.09.2017 4:43

Neúspěšná kandidátka na prezidentku Spojených států amerických Hillary Clintonová napsala novou knihu. Publikace s názvem „Co se stalo“ (What Happened) má shrnovat dojmy političky z její neúspěšné prezidentské kampaně v roce 2016. Clintonová se v ní kromě jiného nelichotivě vyjadřuje i na adresu svého tehdejšího soupeře Donalda Trumpa, kterého v ní nazvala „hnusákem, který rád zastrašuje ženy“. Kniha, která se hojně věnuje i široce diskutovanému údajnému vměšování Rusů do loňských prezidentských voleb, by měla v USA vyjít 12. září. A podle některých indicií v médiích z ní velkou radost nemají paradoxně ani někteří členové Demokratické strany.

Trumpe, ty hnusáku, dej si odchod. Hillary Clintonová napsala knihu o tom, jak prohrála volby. Nahlédněte, stojí to za to
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Demokratka Hillary Clintonová ve svých nových memoárech Co se stalo (orig.: What Happened) popisuje, jaké to bylo – v roli první ženy coby prezidentské kandidátky nominované za jednu z dvou hlavních amerických politických stran – soupeřit o hlasy voličů proti Donaldu Trumpovi.

A zřejmě to nebylo nic lehkého, ani po osobní stránce. V jednom z úryvků, které z chystané knihy unikly do médií, se totiž Clintonová svěřuje se svými dojmy, které měla ve chvíli, kdy proti Trumpovi stála během druhé prezidentské debaty konané na půdě Washingtonovy univerzity v St. Louis. O tom, jak se během ní Trump choval, nenapsala nic hezkého.  

„Doslova mi dýchal na záda. Měla jsem z toho husí kůži. Byl to jeden z těch momentů, kdy si přejete, abyste si mohli dát pauzu a zeptat se všech, kteří se na to dívali, co byste měli dál dělat,“ píše Clintonová. „Zůstanete klidní, budete se dál usmívat a dělat, jakoby se nic nestalo a pokračovat, jakoby neustále nevstupoval do vašeho prostoru?“ pokládá Clintonová v knize řečnickou otázku. „Anebo se otočíte a řeknete mu, dej si odchod ty hnusáku, drž si ode mě odstup?“ dodává barvitě. „Vím, že se ti líbí zastrašovat ženy, ale mě zastrašit nemůžeš, tak si dej odchod, hnusáku,“ upřesňuje v publikaci podle listu Washington Post. Nicméně, jak dále Clintonová zmiňuje, ona „zachovala klid, protože má celoživotní zkušenosti s tím, jak se jí muži snažili všemožně zbavit“.

Experti: Trump prosazoval sílu

Jak uvádí web Politico, Clintonová v textu reaguje na to, jak během debaty stál Trump blízko ní, zřejmě pak v její osobní zóně, což jí mělo být velmi nepříjemné. A liberální list Washington Post zmiňuje, že to, jak se Trump během debaty choval, si po jejím skončení vysloužilo mezi americkými novináři kritiku. „Kdyby mi tohle nějaký muž udělal na ulici, tak bych zavolala 911 (v USA telefonní číslo na policii, pozn. red.),“ sdělila tehdy kanálu NBC News, politická komentátorka a bývalá poradkyně Republikánské strany v oblasti strategie Nicolle Wallaceová.

Debatu následně řádně proprali i odborníci na řeč těla a nonverbální komunikaci. Podle jejich názoru se Trump tím, jak se na pódiu pohyboval během promluv Clintonové, snažil „prosazovat svou sílu“. „Trumpův soustavný pohyb na pódiu odváděl pozornost od toho, co Clintonová říkala. Z nonverbálního hlediska to vyjadřovalo despekt k její fyzické přítomnosti na pódiu. Jakoby Trump chtěl neverbálně sdělit: Já jsem velký a ty jsi malá,“ sdělil po skončení debaty, která se odehrála loni v říjnu, listu Washington Post David Givens, ředitel Centra neverbálních studií, výzkumné, neziskové organizace se sídlem ve státě Washington.  

VIDEO: DONALD TRUMP A HILLARY CLINTONOVÁ SI BĚHEM DEBATY VYMĚŇUJÍ INVEKTIVY

Debata přitom proběhla pouhých několik dnů poté, co bylo zveřejněna nahrávka z Trumpovy minulosti, na které se měl nelichotivě vyjadřovat o ženách. Trump na nahrávce pocházející z roku 2005 doslova řekl, že mu jeho status celebrity dovoluje obtěžovat ženy, aniž by čelil možným následkům.

„To není vůbec pořádku,“ myslela si tehdy podle toho, co píše v knize, Clintonová. „Byla to druhá prezidentská debata a Donald Trump se za mnou hrozivě tyčil. Dva dny předtím přitom celý svět slyšel, jak se chvástá tím, že osahával ženy. Nyní jsme byli společně na malém pódiu a nezáleželo na tom, kam jsem se pohnula, všude mě velmi zblízka následoval, zíral na mě, dělal na mě obličeje,“ píše Clintonová. „Bylo to neuvěřitelně nepříjemné,“ dodává.

Během inkriminované debaty byl stav Trumpovy prezidentské kampaně „napjatý“, píše Politico. Donald Trump v té době čelil tlaku ze strany médií jednak ohledně zmiňované nahrávky (Access Hollywood Tape). Zároveň se ale na jeho adresu množila i nařčení ze sexuálního obtěžování, „harašení“, od celé řady žen. Trump situaci rozvířil rovněž tím, že v roli hostů na debatu pozval i ženy, které měl údajně sexuálně zneužít manžel Clintonové, bývalý americký prezident Bill Clinton. Před zahájením debaty pak s nimi Trump vedl tiskovou konferenci. Bill Clinton v minulosti čelil mnoha obviněním ze sexuálního obtěžování. Posléze proslul i aférou z někdejší stážistkou v Bílém domu Monikou Lewinskou, která jej v jeho druhém volebním období málem stála prezidentské křeslo.   

Clintonová: Spoléhaly na mne miliony. Zklamala jsem je

V další pasáži knihy pak Hillary Clintonová hodnotí svou prezidentskou kampaň jako celek. Ta podle jejích slov byla „vyčerpávající, veselá, pokořující, rozzuřující a zároveň i jednoduše matoucí“. „Každý den, co jsem byla prezidentskou kandidátkou, jsem věděla, že na mne spoléhají miliony lidí. Zároveň jsem nemohla unést představu, že je zklamu, což jsem ale udělala. Nedokázala jsem dokončit svou práci a budu s tím muset žít po zbytek svého života,“ píše.

„Ve své knize popisuji okamžiky z kampaně, kvůli kterým bych se chtěla vrátit zpět a udělat některé kroky jinak. Pokud by Rusové uměli hacknout moje podvědomí, našli by takovýchto okamžiků a věcí celý seznam,“ dodává. Jedním z okamžiků, které by si Hillary prý naopak chtěla zapamatovat navždy, je to, kdy její vnučka vběhla do místnosti, kde si prezidentská kandidátka nacvičovala svou nominační řeč. Zároveň oceňuje i moment, kdy o několik hodin později vystoupila na pódium a tuto řeč přednesla jako první „žena nominovaná na prezidentku Spojených států za jednu z hlavních politických stran v zemi“.  

VIDEO: TRUMP SE TYČÍ NAD HILLARY CLINTON. REPORTÁŽ NEW YORK TIMES

„V minulosti, z důvodů, které se snažím vysvětlit, jsem byla často velmi opatrná ohledně veřejnosti, asi tak, jako kdybych chodila po drátě bez záchytné sítě pode mnou,“ píše Clintonová v úvodu knihy. „Nyní se přestávám hlídat,“ dodává.

Podle vydavatelství Simon & Schuster, které se publikace knihy zhostilo, Clintonová hovoří o „výzvách, kterým musela jako silná žena v očích veřejnosti čelit“. Mezi ně prý zahrnuje i kritiku týkající se jejích osobních vlastností, jako například hlasu, věku a vzhledu. Zmiňuje ale i dvojí metr, který se uplatňuje na ženy v politice.

Clintonová jíž dříve opakovaně zmínila, že vinu za to, proč v prezidentské volbě v USA neuspěla, nesou Rusové. Ti se podle ní a zároveň i pode amerických tajných služeb do loňské volební kampaně vměšovali. Rusové čelili například obviněním, že prostřednictvím hackerů vynášeli e-mailovou korespondenci Clintonové i jejích demokratických spolupracovníků, což významnou měrou přispělo k diskreditaci prezidentské kandidátky. O kauzu Clintonové se podrobně zajímala i FBI.

Ruský prezident Vladimír Putin nicméně jakoukoliv spojitost s hackerskými skupinami, které na celé aféře měly svůj podíl, odmítl. Významnou úlohu ve vynášení informací sehrály i WikiLeaks Juliana Assange. Právě ruskému vlivu na volby se nová kniha Clintonové má podle dostupných informací amerických médií (FOX News) z velké části věnovat.

Podle zprávy agentury Bloomberg nicméně blížící se vydání publikace vzbuzuje obavy překvapivě právě u určité skupiny demokratů. Ti se mají obávat toho, že by nové rozvíření kontroverzních okolností kolem kampaně mohlo paradoxně nahrát právě Trumpovi. Bloomberg uvádí, že podle určitých hlasů uvnitř Demokratické strany by se Clintonová přes svou prohru měla spíše přenést.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…