Tůma: Pokud se ODS nevypořádá s kmotry, nemá koalice šanci

24. 11. 2011 22:46

Pokud ODS neudělá maximum pro to, aby v hlavním městě "odřízla kmotry od transakcí", tak nová pražská koalice TOP 09 s občanskými demokraty nemá nárok na přežití, řekl v rozhovoru pro server iHned.cz někdejší volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.

Tůma: Pokud se ODS nevypořádá s kmotry, nemá koalice šanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Tůma

Původní kandidát na primátora v loňských volbách Tůma bude po dnešku jen neplaceným předsedou finančního výboru zastupitelstva. Na tomto místě nahradí předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského, rozhodli zastupitelé města. ODS a TOP 09 se nečekaně rychle dohodly na koalici na pražské radnici, primátorem zůstal Bohuslav Svoboda (ODS).

SLEDUJEME téma Rozpad magistrátu v Praze

Moudřejší ustoupí

Tůma serveru iHned.cz mimo jiné řekl, že návrh, aby nyní TOP 09 neusilovala o primátorské křeslo, byl jeho osobní ústupek. "Kdybychom tenhle ústupek neudělali, kdoví jak by to dopadlo. Ztratit primátora by bylo pro ODS hodně obtížně přijatelné," uvedl.

Koalice podle něj musí čelit řadě problémů spojených s minulostí a nejde prý jen o tendr na čistírnu odpadních vod. "Takových případů velkých průšvihů je víc - dluh Kongresového centra není vyřešený, jsou tady otázky kolem financování dopravního podniku, stavby metra. Poprat se s kumulujícími se závazky z let minulých - to je velká výzva," řekl.

Potíž je podle něj v tom, že některé závazky a kontrakty mnohdy přesahují volební období. "A bude velmi obtížné je vypovědět nebo lépe vyjednat. Ale můžeme situaci alespoň pootočit, třeba tím, že budou jinak fungovat změny územních plánů, budeme víc hlídat infrastrukturní a dopravní stavby," poznamenal.

Místostarosta pražské ČSSD: Kam se poděla morálka?
Tůma bude ve výboru Pražanům platnější, vysvětuje Hudeček
Praha: Zastupitelstvo zvolilo novou Radu hlavního města Prahy
Regionální rada ODS schválila koalici s TOP 09. Jednomyslně

Blanka byla možná úplně zbytečná

Například pokud jde o tunel Blanka, stojí podle něj za to zhodnotit, zda tento projekt nebyl zcela předimenzovaný, jestli ho Praha vůbec potřebovala. "Pokud narazíme na něco, co by vypadalo podezřele, tak samozřejmě podáme trestní oznámení. Nejdůležitější je ale uhlídat, aby se to dotáhlo v rozumném čase do konce a náklady neskákaly dál nahoru," dodal. Na dotaz, jestli se bude metro na trase A stavět v takovém tempu jak se s tím zatím počítá, odpověděl, že se stavba asi dá trochu zpomalit. "Ale zastavit stavbu, zakonzervovat ji a počkat na lepší finanční kondici Prahy - to by bylo velmi nákladné řešení a zřejmě to ani nejde," míní Tůma, který nyní pracuje pro poradenskou společnost KPMG.

V této souvislosti v rozhovoru pro web řekl, že s prací v uvedené firmě končit nebude. "Máme flexibilní dohodu." Vedení KPMG podle něj od začátku ví, že se musí práci ve městě věnovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: aš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřebuju fotku, ale nějakou hodně hnusnou! Ivan Vyskočil má vlastní zážitek, jak se dnes vyrábí propaganda. A když byl naposledy v České televizi...

5:44 Potřebuju fotku, ale nějakou hodně hnusnou! Ivan Vyskočil má vlastní zážitek, jak se dnes vyrábí propaganda. A když byl naposledy v České televizi...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Schválit, či neschválit výroční zprávy České televize? A je Česká t…