Turecko a Islámský stát jsou opravdu dobří přátelé. Analýza odhaluje, v čem všem si pomáhají

26.11.2015 21:46

Institut pro studia lidských práv na Columbia University v New Yorku vydal výzkum podle kterého existuje sedm způsobů, jakými Turecko podporuje Islámský stát. Na základě spolupráce týmu odborníků z Evropy, Turecka a Spojených států provedli analýzu tureckých a světových médií, aby odhalili konkrétní ukázky této podpory. Informuje Huffington Post.

Turecko a Islámský stát jsou opravdu dobří přátelé. Analýza odhaluje, v čem všem si pomáhají
Foto: topfly.cz
Popisek: Turecko
reklama

O Turecku se již nějakou dobu říká, že nechce bojovat proti teroristům z Islámského státu, ba naopak, přímo je podporuje. Takovým obviněním se samozřejmě země brání, následující analýza však dokládá, že Turci jsou s ISIS vcelku za dobře.

Na základě novinových zpráv a dat ze sociálních sítí jak tureckých, tak i mezinárodních lze ukázat turecké zapojení do války v Sýrii na pro Západ špatné straně. První tvrzení, které se snaží analýza doložit, je turecká podpora ISIS skrze dodávky vojenského vybavení.

„Většina bojovníků, kteří se k nám na začátku války přidali, přišla z Turecka, stejně tak jako naše vybavení a zásoby,“ řekl jeden z velitelů jednotek ISIS pro The Wasthington Post. Stejně tak Turecko vysílalo kamiony, údajně s humanitární pomocí pro syrské Turkmeny, těm však nikdy nedorazila. Podle Kemala Kilicdaroglua, šéfa Republikánské lidové strany je to proto, že v nich byly zbraně pro teroristy, což doložil rozhovory s řidiči oněch kamionů.

Turecko Islámskému státu také poskytuje dopravu a logistickou asistenci. To podle studie vychází ze skutečnosti že například podle tureckého webu Radikal podepsal ministr vnitra Muammar Guler rozkaz, znějící: „Na základě našich regionálních zisků pomůžeme ozbrojencům z al-Nusrá v boji proti odnoži teroristické organizace PKK, PYD, uvnitř našich hranic... Haray je strategická lokace pro mudžahedíny, směřující do Sýrie. Logistická podpora Islamistickým skupinám bude navýšena a jejich výcvik, nemocniční péče a bezpečný průchod se bude odehrávat v Hatay.“

Rozkaz ministra vnitra se vztahuje k dalšímu tvrzení. Tedy, že Turci poskytují islamistům výcvik. O tom informovala turecká odnož CNN, že srdce Istanbulu se loni v létě stalo shromaždištěm teroristů Islámského státu. Uvedla také, že pokud by to turecké bezpečnostní složky chtěly, mohly jim zcela bez problémů zabránit.

Celou studii s odkazy na konkrétní případy najdete zde

Stejný velitel ISIS, který potvrdil tureckou podporu svým jednotkám také uvedl, že se Turecko stará o zraněné bojovníky. „Měli jsme tu pár bojovníků – nekteří z nich byli vysoce postavení členové ISIS – kterým se dostalo ošetření v tureckých nemocnicích.“ Tedy Turecko poskytuje zdravotní péči Islámskému státu.

Zároveň, což zmínil nedávno i ruský prezident Vladimír Putin, Turecko podporuje Islámský stát odkupem jejich nerostných surovin. „Fehim Tastekin napsal 13. září 2014 v Radikal o ilegálním ropovodu, vedoucím ze Sýrie do hraničních měst v Turecku.“ Podle amerických odborníků Turecko na ISIS neútočí proto, že má levnější ropu, z níž mohou těžit i vysocí státní představitelé.

Podle některých zpráv Turecko dokonce pomáhá ISIS rekrutovat bojovníky. Podle Kilicdaroglua byly v Istanbulu a Gazjantepu kanceláře ISIS, kde probíhal nábor nových jednotek a turecký ministr sportu Suat Kilic navštěvoval v Německu saláfistické džihádisty, kteří podporují ISIS.

Turci zároveň podle některých zdrojů pomáhali Islámskému státu v boji o město Kobani, opět dodávkami zbraní a vybavení a starali se jim o zraněné. Zároveň bránili Kurdům, kteří chtěli jet do Sýrie bojovat proti ISIS, opustit zemi.

Média také tvrdí, že má ISIS v Turecku obecně mezi lidmi podporu, a to jak na ulici tak i ve vysokých kruzích. „Jsou jako my, bojují proti sedmi velkým mocnostem ve válce o nezávislost,“ řekl údajně jeden z vysoce postavených úředníků ve městě Sanliurfa.

A nakonec možná vůbec nejhorší a nejdůležitější tvrzení. Turci přímo bojují na straně Islámského státu. ISIS odpřísáhla podporu například turecká islamistická organizace IBDA-C. Údajně existují i zprávy o tom, že Turecko nafingovalo chemické útoky v Sýrii. „Věděli jsme, že jsou někteří členové turecké vlády, kteří věří, že by mohli strčit Asadovi koule do svěráku, kdyby ho namočili do útoku sarinem v Sýrii a donutili tak Obamu dostát své hrozbě o červené linii.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…