Turecko čím dál více ohrožuje Kypr. Ten se obrací o pomoc k EU

14.07.2019 15:59

Již druhá turecká loď v minulém týdnu zakotvila v kyperských vodách s cílem těžit tamější zemní plyn. Turecko tím hájí práva tureckých Kypřanů, říká turecký prezident Recep Erdogan. Kypr ho naopak viní z porušování suverenity a o pomoc se obrátil na EU, jež ve čtvrtek vydala první návrh na uvalení sankcí. Informaci agentury Reuters zveřejnil server iDNES.cz.

Turecko čím dál více ohrožuje Kypr. Ten se obrací o pomoc k EU
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecká těžařská loď Yavuz v pondělí zakotvila 69 kilometrů od východního břehu středomořského ostrova, přímo v exkluzivní ekonomické zóně Kyperské republiky. Už od května jiná těžařská loď Fatih získává zemní plyn na severovýchodě Kypru.

Tamní úřady vydaly v bezmocném gestu na posádku lodi zatykač. Evropská unie se za svůj členský stát nakonec postavila. „Navzdory našim nejlepším úmyslům udržovat s Tureckem přátelské sousedské vztahy, jeho pokračující narušování suverenity Kypru, našeho členského státu, nevyhnutelně povede k plně solidární odpovědi EU,“ prohlásil ve středu prezident Evropské rady Donald Tusk.

Rada den poté představila první návrh plánu, jak Turecko potrestat. EU v něm podle Reuters hrozí snížit Turecku předvstupní finanční podporu, která měla za období 2014 až 2020 činit 4,45 miliardy eur. Pozastavit chce také vyjednávání komplexní dohody o letecké dopravě a přezkoumat půjčky, které Turecku poskytla Evropská investiční banka.

Pokud Ankara bude nadále pokračovat v ilegální těžbě, EU je ochotna přijmout ještě tvrdší opatření. „Budeme cílit pouze na lidi spojené s těmito konkrétními nelegálními aktivitami. Snažíme se sankce kalibrovat velmi pečlivě, protože potřebujeme tureckou spolupráci v otázkách migrace, NATO a boje s terorismem,“ sdělil interní zdroj Reuters a upozornil, že přes Turecko do Evropy navíc vedou důležité suroviny. „Neočekávejte žádné široké ekonomické sankce,“ dodal.

Kyperský zemní plyn si Ankara nárokuje kvůli podílu, který na surovině mají mít turečtí Kypřané ze severu ostrova.

Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st. o Rusku. Líbit se to nebude vůbec nikomu

10:46 Klaus st. o Rusku. Líbit se to nebude vůbec nikomu

Druhý český prezident Václav Klaus přijal pozvání pohovořit na britské Hillsdale College o dnešním R…