Turecko napomenulo USA. „Nešikanujte Saúdy.“ Ale děje se toho víc

22.10.2022 8:18

Na mezinárodním poli je poslední dobou živo. Spojené státy se rozzlobily na Saúdskou Arábii, že OPEC+ rozhodl o snížení těžby ropy. Teď do tohoto sporu vstupuje Turecko. A vedle toho najednou ožila telefonická linka Washington – Moskva.

Turecko napomenulo USA. „Nešikanujte Saúdy.“ Ale děje se toho víc
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Anketa

Má cenu pořádat demonstrace proti vládě?

hlasovalo: 32194 lidí
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC+) v čele se Saúdskou Arábii rozhodla o snížení denní těžby ropy o 2 miliony barelů denně. Podle Saúdů to prospěje jak producentům, tak spotřebitelům. Bílý dům se proti tomu okamžitě ohradil a poukázal na to, že po oznámení záměru snížit těžbu cena ropy vzrostla, což v době probíhající ruské invaze na Ukrajině nahrává ruské ekonomice.

„Saúdské ministerstvo zahraničí se může snažit překrucovat nebo odklánět, ale fakta jsou jednoduchá,“ uvedl v prohlášení mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby s tím, že snížení produkce „by zvýšilo ruské příjmy a otupilo účinnost sankcí“ proti Moskvě po její únorové invazi na Ukrajinu. Na jeho slova upozornila agentura Reuters.

V roztržce mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy teď chce sehrávat svou roli i Turecko. Podle serveru Middle East Eye turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vyzval Spojené státy, „aby přestaly šikanovat Saúdskou Arábii“ za rozhodnutí organizace OPEC+ snížit objem těžby ropy. Turecký ministr toto prohlášení vydal na žádost Saúdské Arábie.

„Zastrašování Saúdské Arábie je nevhodné,“ řekl Çavuşoglu. „Procházíme podobnými problémy v oblasti cen energií, ale nikomu nevyhrožujeme. Pokud chcete, aby ceny ropy klesly, zrušte ty sankce [vůči Íránu a Venezuele]. Tuto otázku nemůžete vyřešit pouze vyhrožováním jedné zemi,“ pokračoval.

To, že Turecko Saúdskou Arábii podpořilo, podle analytiků ukazuje, že k sobě obě země po několika letech sporu opět nacházejí cestu.

V červnu navštívil Ankaru saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán, čímž ukončil čtyřletou roztržku s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který ho při odletu doprovodil na letiště. Návštěva se uskutečnila poté, co Turecko upustilo od soudního řízení, v němž byli souzeni saúdští agenti podezřelí z vraždy novináře Džamála Chášukdžího.

Mezitím se opět rozdrnčel telefon spojující ruského ministra obrany Sergeje Šojgua s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem. Podle informací BBC dal americký ministr obrany najevo, že i přes probíhající agresi Ruska na  Ukrajině chce nechat komunikační kanály otevřeny.

Pánové spolu naposledy hovořili 13. května, kdy Austin přišel s požadavkem, aby Moskva přistoupila na vyhlášení příměří na Ukrajině. Tentokrát prý žádný takový požadavek nezazněl.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že „byly projednány aktuální otázky mezinárodní bezpečnosti včetně situace na Ukrajině“.

Stalo se tak po náznaku ruského prezidenta Vladimira Putina, že by mohl být ochoten použít na Ukrajině jaderné zbraně, a po varování před tímto krokem ze strany amerického prezidenta Joea Bidena.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…