Turecko zavede trest smrti a na Evropskou unii se vykašle. Ale v NATO bychom s ním měli spolupracovat dále, říká Cyril Svoboda

19.07.2016 17:46

SVĚT OPTIKOU CYRILA SVOBODY „Prezident Erdogan zavede trest smrti za mohutné podpory většiny obyvatelstva,“ předpokládá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz exministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, dnes ředitel Diplomatické akademie. Podle něj není ambicí Turecka stát se členem Evropské unie: „Všechno, co se teď v poslední době děje, mě utvrzuje v tom, že Turecko usiluje o něco jiného, a to stát se lídrem v regionu; a bude soutěžit o vliv v islámském světě vedle Íránu.“

Turecko zavede trest smrti a na Evropskou unii se vykašle. Ale v NATO bychom s ním měli spolupracovat dále, říká Cyril Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Když se vrátíme k samotnému průběhu událostí v Turecku v noci z pátku na sobotu. Nejprve se zdálo, že puč může vyjít, pak se Erdogan spojil s místní CNN, vyzval lidi, aby šli do ulic a nastal zvrat. Někteří analytici se pozastavovali nad amatérským průběhem ze strany pučistů atd. Zaznívají dokonce šíleně znějící scénáře, že si vše prezident zorganizoval sám, aby měl důvod upevnit moc. Takže, jak na vás události působily a co k tomu říci s odstupem několika dnů?

Máme jen zprostředkované informace z veřejných zdrojů. Ale jaký na mě průběh dělá dojem? Nemyslím si, že by si prezident Erdogan vše objednal nebo vymyslel, ale domnívám se, že přes zpravodajské služby věděl, že se něco takového stane. A to umocnil tím, že měl v den puče přesný seznam stovek soudců, které odvolává, stovek důstojníků a generálů, které postaví mimo službu, stovek lidí, kteří pracují na ministerstvu vnitra, měl dokonalý přehled a během několika hodin udělal politickou čistku v mocenské struktuře justice, vnitra a armády. To nemohl vytvořit v noci, kdy probíhal puč.

Zatčených jsou v Turecku tisíce a počty se stále zvyšují, režim navíc prý zatýká i své kritiky, kteří s pučem neměli nic společného. Podobný otazník visí nad téměř třemi tisíci zadržených soudců. Hovoří se o zavedení trestu smrti, dojde k tomu? A co se podle vás s Tureckem v dohledné době bude dít?

Podle mého názoru Turecko ví, že nevstoupí do Evropské unie, určitě ne v dohledné době, protože to nemůže projít podporou všech členských států. Tento můj názor je umocněn tím, že největší podporovatel vstupu Turecka do struktur EU Velká Británie požádala o vystoupení z Unie. Myslím si, že prezident Erdogan zavede trest smrti za mohutné podpory většiny obyvatelstva. Nebude hledět na to, co si myslí Rada Evropy, nebude se pozastavovat nad tím, co bude říkat EU, a ví, že bude muset oželet smlouvu o bezvízovém styku na základě biometrických prvků. To bude v uvozovkách jediná sankce, která přijde.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na základě debat v Turecku varovala Ankaru, že země, kde funguje trest smrti, nemůže být členem EU. Máme tomu rozumět i tak, že Brusel i v této chvíli stále operuje s variantou, že by Turecko do Unie vstoupilo?

Hlavně mluví k zemi, která nechce vstoupit do Evropské unie. Všechno, co se teď v poslední době děje, mě utvrzuje v tom, že Turecko usiluje o něco jiného, a to stát se lídrem v regionu a bude soutěžit o vliv v islámském světě vedle Íránu. Podle mě není ambicí Turecka být členem EU.

Jak bychom nyní k Turecku měli přistupovat?

Máme udržovat přátelské vztahy. Je iluze si myslet, že změníme Turecko. To, co máme udělat, je konečně vzít do vlastních rukou obranu Evropy proti nelegální migraci a to, co jsem už v Parlamentních listech opakoval, spustit vojenskou misi Severoatlantické aliance a Evropské unie a chránit vnější hranice mimo EU vlastními silami. Turecko je zatím drží, ale je otázka, zda je spolehlivým partnerem dlouhodobě. 

USA, Rusko, EU. Podívejme se na přístup jednotlivých velmocí vůči Turecku a situaci, ve které se nyní nachází. Američané se tváří, že je jim vlastně jedno, zda vládne Erdogan nebo někdo jiný. V některých amerických médiích lze zaznamenat postesknutí, že nevyhráli pučisté, padla i slova o „toxickém islámském režimu na hranici Evropy“. Jaká podoba Turecka je v zájmu USA?

Samozřejmě nejen v zájmu USA, ale i Evropy je Turecko jako stabilní země s fungující pluralitní demokracií. To je samozřejmě ideál. Realita taková není a je naivní si myslet, že to v dohledné době bude jinak. Nebude. Naopak teď je důležité najít nový vztah k Rusku. Ukazuje se, že bude mít společný zájem Evropa i Rusko, protože další islamizace regionu Blízkého a Středního východu je důvod, aby spojily síly.  

A co diplomatická přestřelka, kdy USA byly jedním z tureckých ministrů obviněny z podílu na puči a John Kerry musel veřejně odmítat, že by to byla pravda. Později dokonce přišlo z úst amerického ministra zahraničí i nečekaně ostré varování, že by Turci mohli být vyhozeni z NATO. Jak si to vykládáte, co tím Turecku Američané vzkazují?

Nepochybuji o tom, že USA nebyly iniciátory puče. Podle mě to vůbec není scénář Spojených států amerických. Samozřejmě otázka loajality v rámci NATO bude vážná, protože jestliže bude v Turecku zaveden trest smrti a pokud dojde na realizaci toho, čemu říkáme jednota moci, tedy moc výkonná, zákonodárná a soudní nebudou od sebe odděleny, pak je otázka, zda bude Turecko sdílet stejné demokratické hodnoty jako ostatní členové Severoatlantické aliance. Ale to je dlouhodobý proces. Stále si ještě myslím, že Turecko může zůstat členem NATO.

Rusko prostřednictvím prezidenta Vladimira Putina pokus o převrat odsoudilo a podpořilo „demokraticky zvolenou vládu a prezidenta“. Telefonát Erdoganovi inicioval Putin. Moskva má po obnovení vztahů zájem na užší spolupráci s Tureckem, a to i v ekonomické oblasti. Bude Erdogan schopen udržovat dobré vztahy s Američany i Rusy zároveň?

Bude to velký úkol a teprve se ukáže, jak jsou toho partneři schopni, jak najdou na téma bezpečnosti Evropy a vůbec Severoatlantické aliance k sobě cestu klíčoví hráči. Opakuji znovu, že Turecku jde především o to, aby hrálo pevnou a silnou roli v regionu, protože usiluje o to být regionálním lídrem. Podle mého názoru je to větší ambice než vstupovat do Evropské unie. 

Každopádně Turecko má zájem o bezvízový styk a pak také zaznívají upozornění, že miliony Turků žijících v EU, zejména v Německu, mohou hrát roli páté kolony. Co si o tom myslíte?

Můj odhad je, že Turecko oželí dohodu o bezvízovém styku. A myslím si, že bude bohužel zaveden trest smrti. Samozřejmě to je trest, který demokratický právní stát nezná a nemůže uplatňovat. 

Druhou krvavou událostí vedle dění v Turecku byl další teroristický útok ve Francii. Atentátník tentokrát vraždil kamionem. Země má smutek, prezident Hollande v projevu pronáší v podstatě totéž, co po Charlie Hebdo i loňském listopadu. Jak chování Francie označit? Nevysílají rezignované signály?

Útok, jako se stal v Nice, se může stát kdekoli. Na mě vše dělá dojem, že útočník nebyl fakticky napojen na organizaci Islámský stát. Nicméně zdá se mi, že by mělo dojít k pečlivému vyšetření toho, zda nebylo možné útoku zabránit, protože aby nákladní automobil mohl projet v noci do davu… Myslím si, že musel nějakými kontrolami projít. Zdá se mi šílené, že policie nezasáhla dříve, ale samozřejmě to říkám tady z Prahy, na místě jsem nebyl.

Francie ukazuje fakt, že musíme s tímto jevem počítat, že se bohužel může v Evropě odehrát i jinde, ale nesmí to měnit odvahu Evropy žít tak, jak dosud žije. Tito zločinci nesmějí změnit způsob života v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…