Turistů by tu mohlo být mnohem více, jenže si sami házíme klacky pod nohy. Toto k tomu řekla šéfka svazu přes cestovní ruch

14.12.2015 18:21

„Cestovní ruch je něco jako obchod. Tomu všichni rozumí a všichni se tím chlubí, ale je třeba pro to také něco udělat. Situace v cestovním ruchu není v České republice nijak radostná, je komplikovaná především z pohledu financování,“ uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková v pořadu Regionální televize.

Turistů by tu mohlo být mnohem více, jenže si sami házíme klacky pod nohy. Toto k tomu řekla  šéfka svazu přes cestovní ruch
Foto: tripzone.cz
Popisek: Středozemní moře při západu slunce

Podle Novákové je v České republice hodně finančních a legislativních komplikací, které brání v rozvoji cestování. I z toho důvodu Svaz obchodu a cestovního ruchu podepsal v minulých dnech memorandum se Svazem měst a obcí, aby mohly napomoci zjednodušit situaci například novelou či úpravou zákona.

„To je například výběr místních poplatků za ubytování a lázeňské služby. Výběr těch poplatků je nyní poměrně hektický, poměrně malý a neefektivně využívaný. My nechceme, aby se poplatky dramaticky zvýšily, byť i v tomto směru má Česká republika rezervy, ale hlavně aby byl poplatek vybírán a byla nastavena pravidla, jak bude poplatek využíván,“ řekla Nováková.

„V České republice máme například dvanáct památek UNESCO, což je unikát na takto malou zemi. A měli bychom hledat i cestu, jak vnitrostátní turistiku podporovat, například i ve školách směrovat školní výlety,“ podotkla Nováková.

Video zhlédněte ZDE.

V příštím programovacím období ze strany evropských fondů neputují do oblasti cestovního ruchu žádné finance, což je podle Novákové nová situace. „Stalo se několik chyb v minulém programovacím období. Po některých auditech Evropská komise usoudila, že finanční prostředky někdy nebyly vynaloženy efektivně,“ sdělila Nováková s tím, že společně s Ministerstvem pro místní rozvoj se nyní analyzují možnosti. 

Podle Novákové je také závažným problémem chybějící zákon o cestovním ruchu. „Chybí základní pravidla pro nastavení spolupráce i pro následné financování podnikání v cestovním ruchu,“ dodala. Na Slovensku již zákon funguje a podle Novákové se ukazuje, že jim velmi pomohl. „Například se podařilo spojit celou oblast Nízkých Tater,“ uzavřela.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Radovan Vích byl položen dotaz

Podle vás bychom měli být sobci a lhostejní k tomu, co se děje kolem nás?

Tvrdíte, že není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale lze před tím zavírat oči? Co kdyby se konflikt týkal nás? Taky byste tvrdil, že si musíme pomoc jen sami? Vždyť ani v minulosti to takhle nefungovalo. A co kdyby tento útok na Ukrajinu Rusku prošel hladce. Myslíte,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

8:02 Strach Mikuláše Mináře. Naříká na vládu! A Rajchl mu ještě přidal

Ve svém pravidelném vysílání se předseda strany PRO Jindřich Rajchl věnoval například sankcím na rus…