Tuto petici už podepsalo více než půl milionu Evropanů. Prý jde o hodně

13.10.2014 17:42

Čím dál tím větší podporu si získává petice proti návrhům dohod TTIP a CETA, jejímž iniciátorem je Evropská občanská iniciativa zahrnující asi 250 organizací působících na evropském kontinentu. Autoři petice varují, že obě dohody jsou škodlivé, protože ve svém důsledku ohrožují demokracii a právní stát.

Tuto petici už podepsalo více než půl milionu Evropanů. Prý jde o hodně
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Pod zkratkou TTIP se ukrývá smlouva s názvem Transatlantické partnerství pro obchod a investice, která upravuje volný obchod mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Hlavním cílem dohody TTIP je vytvořit v celosvětovém měřítku největší existující zónu volného obchodu. Podle jejích kritiků však s sebou tato dohoda přináší skryté hrozby. CETA je potom dohoda mezi Kanadou a Evropskou unií, která nově upravuje podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv.

Aktuálně petici podepsalo v celé Evropě již přes 570 000 tisíc lidí a dostupná je i v české verzi. Přímo na petičním online formuláři Evropská občanská iniciativa (EOI) uvádí, že chce zabránit uzavření dohod TTIP a CETA, protože „jejich podepsání může způsobit snížení standardů pracovního práva, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů, ochrany spotřebitelů a mohou způsobit deregulaci veřejných služeb a kulturních statků“.

Výbor EOI je tvořen pěti členy z Velké Británe, Německa, Francie, Rumunska, Finska, Portugalska, Lucemburska. Většina z nich pochází z univerzitního prostředí. Jeden z nich, absolvent helsinské univerzity Otto Kronqvist, se na podzim 2011 účastnil aktivit hnutí Occupy, které protestovalo proti ekonomické i sociální nerovnosti a vzrůstající moci nadnárodních korporací.

Sběr podpisů pod petici EOI probíhá dle zveřejněné tiskové zprávy od 7. října a celého procesu se účastní všech přibližně 250 členských organizací z 22 zemí Evropské unie. Evropská komise se však již před několika týdny odmítla stížnostmi obsaženými v petici zabývat a zdůvodnila to právními nedostatky této občanské iniciativy. „S odmítnutním Evropské komise se rozhodně nehodláme smířit. Budeme si stěžovat u Evropského soudního dvoru. Naším cílem je shromáždit jeden milion podpisů,“ nechal se slyšet člen výboru EOI Ernst-Christoph Stolper v tiskové zprávě ze 7. října.

V České republice se na politické scéně tématu TTIP věnuje nejvíce Pirátská strana. Ta na svých webových stránkách uvádí, že přijetí TTIP mj. „posílí privilegia copyrightových monopolů a může vést k zákazu používání svobodného software ve státní správě“. Pirátům také vadí, že je smlouva částečně utajována a není tedy jisté, co od ní vlastně můžeme čekat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…