Tuto skutečnost prý nemůže žádný světový lídr na summitu G20 ignorovat. Týká se Putina

05.09.2016 17:02

Ruský prezident Vladimir Putin se od včerejška účastní summitu G20 v čínském Chang-čou, kde mimo jiné jedná se svým americkým protějškem Barackem Obamou o konfliktu v Sýrii. Putinova pozice na summitu je mnohem silnější než před dvěma lety v Brisbane.

Tuto skutečnost prý nemůže žádný světový lídr na summitu G20 ignorovat. Týká se Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin

Zatímco na summitu G20 v Brisbane před dvěma lety se v důsledku anexe Krymu s Putinem nikdo příliš nebavil, v Číně je letos považován za jednoho z nejvýznamnějších hostů. Platí to ovšem nejenom z pohledu čínských hostitelů, ale všech světových politiků. Situace je tak diametrálně odlišná od posledního summitu, kdy byl Putin považován spíš za „personu non grata“. Od té doby však došlo k mnoha událostem, které posílily pozici Ruska i samotného jeho prezidenta.

V prvé řadě se Rusko rozhodlo vstoupit do syrského konfliktu a pomoci prezidentu Bašáru Asadovi v boji proti Islámskému státu i domácí opozici. Chtě nechtě tak musel na letošním summitu ke kulatému stolu zasednout s Putinem i americký prezident Obama. Jak tvrdí například americký zpravodaj CNN Matthew Chance, sankce proti Rusku nesplnily svoji úlohu a Moskva z nich vzešla ještě silnější. Aspoň co se týká postavení na mezinárodním politickém poli.

„Tuto skutečnost nemůže žádný světový vůdce přítomný v Číně ignorovat, i kdyby nakrásně chtěl. Pozice Ruska posílila především díky vojenské účasti v syrském konfliktu, kde se podařilo s podporou ruských sil vylepšit svoji nejistou pozici také Asadovi,“ tvrdí Chance s tím, že nové skutečnosti dělají z Putina jednoho z nejklíčovějších hostů summitu. „Na první pohled je vidět znatelný rozdíl v jeho vnímání ostatními světovými vůdci.“

Zatímco před dvěma lety byla většina západních politiků v otázce protiruských sankcí zajedno, dnes již nic takového neplatí. Naposledy se proti sankcím postavil rakouský ministr pro zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechter. „Stávající strategie ekonomických sankcí vůči Rusku by měla být opuštěna. Vše se změnilo vystoupením Velké Británie z Evropské unie a my nyní čelíme naprosto odlišné situaci,“ míní Rupprechter.

Lidovecký ministr vyzval prostřednictvím rozhovoru pro deník Kurier socialistického kancléře Christiana Kerna, aby se v Radě EU postavil za zrušení či aspoň zmírnění sankcí, jejichž platnost byla Evropskou unií prodloužena o dalších šest měsíců a platit by měly až do 31. ledna. „Vzhledem k tomu, že Britové zastávali v duchu amerického postoje nejpřísnější postoj vůči Rusku a rozhodli se EU opustit, měli bychom využít nové situace a pokusit se najít východisko k překonání sankcí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…