Rapoza poukazuje na přinejmenším nestandardní podmínky, které panují v oblasti podnikání v Černé Hoře. Konkrétně uvádí případ vyvlastnění společnosti Kombinat Aluminijuma Podgorica, jejíž bývalý finanční šéf Dmitrij Potrubach byl následně obviněn z krádeže a před televizními kamerami teatrálně odváděn v poutech. „Je Černá Hora připravena na takový krok? Ne, podle mě rozhodně není. Panují tady neuvěřitelné podmínky a klidně vás jsou schopni obvinit z krádeže slunce na obloze. Nedokážu to ani přesně vylíčit, ale občas to tady na mě působí jako středověk,“ cituje Rapoza vyjádření Potrubacha a dodává, že míru korupce a absenci právního státu vyčítá Černé hoře i Evropská unie.
Nejenom ruské společnosti mají s místními úřady špatné zkušenosti. Rapoza uvádí také případ nizozemského koncernu Montenegro Specialty Steels NV (MNSS), který před lety získal místní hutní závod Zhelezara. Následně do závodu investoval sto milionů eur, ale vláda nizozemského partnera prostřednictvím insolvenčního řízení odstranila z vedení společnosti. Poté vše prodala tureckému partnerovi. „V roce 2012 MNSS podal žalobu u mezinárodního soudu, ale prozatím v tomto případu nepadlo žádné rozhodnutí,“ dodává Rapoza a zmiňuje také případ italské společnosti A2A, která získala podíl v černohorském podniku EPCG vlastněném vládou za 500 milionů dolarů v roce 2009. „O tři roky později Italové o firmu přišli a vše se napravilo až letos v říjnu.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro