Ty č*bko! Ke zdi. Zemanovo okolí v ohni. Už to není sranda

01.04.2020 7:58

V úterý přišel Deník N s textem, kde popisoval pikle, které měl kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář kout s čínským velvyslanectvím kvůli cestě předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Mynářově manželce poté začaly chodit sprosté a výhrůžné vzkazy. A nezisková organizace Transparency International zkoumá, jestli by na kancléře nemohla podat další trestní oznámení.

Ty č*bko! Ke zdi. Zemanovo okolí v ohni. Už to není sranda
Foto: Screen Youtube
Popisek: Alexandra Mynářová

Mělo jít o cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Prezident mu opakovaně řekl, že s jeho cestou nesouhlasí, neboť by to poškodilo vztahy s Čínou, která tento ostrov považuje za své území.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20283 lidí

Kubera následně obdržel dopis, který byl později po jeho nečekané smrti objeven v jeho aktovce. Autorem mělo být čínské velvyslanectví a dopis, jehož únik na veřejnost následně zařídil server Aktuálně.cz, byl formulován velmi výhrůžným tónem.

Dopis měl být doručen na Hrad, kde jej s vlastním přípisem zástupci Kanceláře prezidenta republiky předali Kuberovi na tradičním lednovém obědě s prezidentem. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák upozornil, že dopis nemá základní diplomatické náležitosti.

Deník N v úterý přišel s informací, že dopis měl být iniciován přímo v prezidentské kanceláři. Kancléř Mynář se kvůli tomu měl scházet se zástupci čínské ambasády a žádat je, aby sepsali stanovisko Číny ke Kuberově cestě na Tchaj-wan. Výsledkem měl být zmíněný dopis z Kuberovy aktovky.

Anketa

Kalousek je připraven na ozbrojený odpor proti Babišově vládě. Šli byste s ním?

hlasovalo: 27577 lidí

V textu vystupovali dva senátoři, Pavel Fischer a Jiří Dienstbier, které měli o podílu Hradu na čínském dopise informovat zástupci českých tajných služeb. Podrobnosti ale nezveřejnili, odvolávali se na režim utajení.

Téma podchytil na Foru24.cz Jan Jandourek, který v reakci okamžitě vytyčil jasný cíl: Zeman nesmí pokračovat, musí okamžitě odejít. A tím se uvolnila stavidla řádění na sociálních sítích. Manželka kancléře Mynáře na svém Facebooku zveřejnila to „nejlepší“, co jí během úterka přišlo.

Čínské šmejdi. Zaslouží si návštěvu jako Litviněnko

Postava nazývající se na Facebooku Ervín Bubís a nemající žádnou profilovou fotografii nazvala ve zprávě manžela Mynářové „váš neprověřený hradní zloděj“. Ten prý má drzost jezdit si do Číny a pak nedodržovat karanténu (v čemž si jej Bubís patrně spletl s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým, který byl v době nařízené karantény viděn v pražské restauraci).

A pan Bubís si představoval dále: „Jaký to musí být pocit, domlouvat kšefty v Číně a pakovat si kapsu na lidském neštěstí, které tu díky lidem, jako je váš manžel, je!“ Zaspekuloval si, jakou pěknou „vilu a lukrativní pozemek“ za to hradní kancléř dostane. A litoval české firmy, které umí respirátory vyrábět také, ale byly hozeny přes palubu, protože tu máme „čínské šmejdi“.

Tím vším se Ervín Bubís rozohnil tak, že „vážené paní“ vzkázal: „Běž někam, ty čubko.“ A doplnil to přáním, aby její manžel jednou stál „u zdi spolu s dalšími, co zradily tenhle stát“.

Jiný uživatel to shrnul ještě lapidárněji; podle něj by v případě, že tato informace o „doslova protinárodních sviňárnách“ je pravdivá, zasloužil by si Mynář „návštěvu jako Litviněnko“. Představa otravy poloniem po vzoru přeběhlého ruského zpravodajce jej neuspokojila dostatečně, tak si ještě ulevil – „šmejd odpornej“ – a přidal několik zezelenalých smajlíků.

Další byl podobně stručný: „Paní Mynářová, vyřiďte tomu svému trpaslíkovi, že tohle už posral.“

A pikantně v kontextu dalších přání pomalé a ukrutné smrti působil vzkaz: „Vratislav Mynář, imbecil se sklony vyhrožovat svému širokému okolí.“ Ten sepsala postava, která si místo vlastní fotografie dala na profil obrázek Winstona Churchilla.

Tyto čtyři nejvybranější „fb hrdiny“ zveřejnila Mynářová na svém facebooku s výzvou: „Seberte odvahu a obraťte se na manžela – odhaduju, že sebevědomých vyjádření ubude.“ Ostatním doporučila, aby neztráceli zdravý úsudek a nevěřili anonymním zdrojům.

Podobný festival se rozehrál na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Člověk představující se jako Pavel z Prahy vše shrnul do oslovení „Kurvo“. Zazněly i názory jako „v šíření debility jste jedničky vy na Hradě“, nebo „spousta lidí se těší až tahle hradní lůza potáhne z Hradu“.

Druhou fází byl nástup zavedených institucí, v tomto případě Transparency International. Ta prohlásila, že Mynářovo jednání není slučitelné s funkcí kancléře a že začíná prověřovat trestněprávní rovinu případu.

Po otevřeném přiznání, že „v Transparency International jsme dlouhodobě přesvědčeni, že Vratislav Mynář musí odstoupit z pozice kancléře a vedoucího KPR“, vyjádřila neziskovka názor, že toto jednání překročilo všechny myslitelné meze.

„Nyní procházíme skutkovou podstatu této kauzy, a pakliže dojdeme k tomu, že mohlo mít jednání kancléře Mynáře trestněprávní charakter, podáme oznámení příslušným orgánům,“ oznámili Ondračkovi lidé s tím, že na Mynáře už jedno trestní oznámení v minulosti podali. I teď hodlají prověřovat všechny potenciální možnosti, i když to prý nyní nevypadá, že by Mynář spáchal vlastizradu.

„Kancléř Mynář jedná za hranou jakékoliv profesní etiky, hájí ekonomické zájmy svých známých a chová se spíše jako kancléř čínský,“ oznámil právník mezinárodní neziskovky Petr Leyer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

20:37 „Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

Brusel odmítl odklad kvůli střetu zájmů, české úřady chtěly odklad 60 dní, místo toho obdrželi šiben…