Pojem kmotrů vnesl do české politiky Mirek Topolánek na podzim 2009 jako ilustraci toho, že Občanskou demokratickou stranu ovládá paralelní mocenská struktura, kterou tvoří regionální gubernátoři. Na celou společnost tuto tezi aplikoval americký novinář Erik Best, dlouhá léta žijící v Praze, jenž ve svém komentáři napsal o „pěti rodinách“, které si v Česku rozdělily ekonomickou a politickou moc.
Toto téma si vzal za své týdeník Reflex a ve svém aktuálním vydání nabízí svůj pohled na pět nejmocnějších mužů v zemi. Bezkonkurenčním králem mezi českými oligarchy je Petr Kellner, jenž s investiční skupinou PPF spravuje majetek v hodnotě 360 miliard korun. Druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala stejně jako šéf Penty Marek Dospiva spravují majetek o dvě třetiny nižší, vládce Agrofertu Andrej Babiš devadesátimiliardový a většinový vlastník KKCG Karel Komárek třicetimiliardový.
Kellner zkusil brzdu poslední záchrany
Zájmy dvou z nich se střetly ve chvíli, kdy šlo o ovládnutí loterijní společnosti Sazka. Důležitou roli měl sehrát insolvenční správce. Městský soud v Praze Kellnerovi schválil správce Josefa Cupku, ale odvolací vrchní soud toto rozhodnutí zrušil a vrátil ho k městskému soudu, který jako insolvenčního správce znovu potvrdil Cupku. Z toho si Kellnerovi lidé vyvodili, že na vrchním soudu má lepší kontakty Marek Dospiva z Penty.
Podle dobře informovaného zdroje z PPF se v tu chvíli Kellner rozhodl použít „brzdu poslední záchrany“ a požádal prezidenta Václava Klause, aby zatlačil na místopředsedu vrchního soudu Jaroslava Bureše, pod něhož konkursní případy spadají. Někdejšího prezidentského kandidáta ČSSD díky Klausově intervenci v roce 2007 jmenoval místopředsedou Vrchního soudu v Praze tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih