U Jílkové to vřelo: Jsme na jídelníčku Ruska. Hrozí velká válka. NATO je nacistická organizace. A to je ta vaše propaganda

25.02.2016 23:03

V pořadu moderátorky Michaely Jílkové bylo zase jednou velmi živo. Ve studiu České televize se totiž sešli předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta či mladý muž zastupující veřejnost, pan Dalibor Malý, který NATO označil za „nacistickou organizaci“. Bašta varoval, že Rusko nikdy nemělo pevně dané hranice a půjde všude tam, kam ho pustíme. Kalousek doplnil, co se stane, pokud se Moravané změní v teroristy.

U Jílkové to vřelo: Jsme na jídelníčku Ruska. Hrozí velká válka. NATO je nacistická organizace. A to je ta vaše propaganda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková promlouvá k občanům

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se postavil kolegovi z diplomatických služeb Petru Kolářovi, jenž českému státu sloužil v USA a taktéž v Rusku. Pánové se střetli v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové v České televizi, ale nebyli sami. Vedle nich ve studiu stanuli také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, muzikant z Prahy Robert Papoušek a obchodní zástupce Dalibor Malý.

Putin je Fantomas, smál se Ondráček

Svět se dnes potýká se dvěma velkými riziky – s Islámským státem. Rusko a jeho politika je rizikem číslo jedna. To jsou slova generála Pavla, dnešního vysokého představitele NATO. Poukázal na ně Miroslav Kalousek, který celý pořad zahájil. „My jsme jako jeho bývalý satelit na jídelním lístku Ruska a na našem území funguje poměrně silná Putinova pátá kolona,“ varoval předseda TOP 09. Poukázal na to, že na území Ukrajiny se pohybují ruští vojáci. Vojáci, kteří obsadili ukrajinský poloostrov Krym. Současně byly zdokumentovány stovky případů, kdy ruské vzdušné síly narušily vzdušný prostor cizího státu.

Ondráček okamžitě nabídl protinázor. „Já bych mohl souhlasit s první částí toho tvrzení. Ohrožuje nás Islámský stát. Tečka... Já jsem na Ukrajině byl a neviděl jsem tam důkazy o přítomnosti ruských vojáků na jihovýchodě Ukrajiny. Pojďme diskutovat, ale pojďme předkládat fakta,“ ozval se levicový poslanec.

V tu chvíli se ozval Kolář. „Rusko je s námi v hybridní válce... Já bych chtěl panu poslanci Ondráčkovi připomenout, že se Putin sám pochválil za to, že řídil operaci obsazování Krymu,“ zaznělo z úst někdejšího diplomata. Ondráček si to však nenechal líbit. „Putin také sestřelil malajsijské letadlo a Putin je také Fantomas. To je ta propaganda,“ udeřil komunista.

Až nám soused zabere jižní Moravu

Dáma z publika kritikům Ruska připomněla, že se dnes občanům Krymu žije lépe, když patří k Rusku, než kdyby patřili k Ukrajině. Kalousek však ihned přispěchal s replikou. „Představme si, že by jakýkoli náš soused obsadil jižní Moravu a vy byste říkala, to je vlastně fajn, protože oni se teď mají lépe,“ uvedl šéf TOP 09.

V tu chvíli se ale neudržel Jaroslav Bašta. „Já bych chtěl připomenout, že Kosovo je jednou z největších amerických základen. A pokud snad někdo říká něco jiného než vy nebo támhle pánové z Evropských hodnot, tak je to podle vás propaganda. To je ale omezení svobody slova,“ konstatoval někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

Do debaty vstoupila také učitelka dětí na základní škole, která jasně řekla, že Putinovi jde o rozpínání Ruska, a tomu je třeba se bránit. Mimoto je konečně na čase zakázat komunisty. „Já vám něco řeknu, já jsem se ptala dětí, co bych měla říct v televizi. A ony mě poprosily: Paní učitelko, řekněte, ať už konečně skončí ten komunismus,“ prohlásila kantorka.

Podle Kalouska ale dnes nemá smysl zakazovat komunisty. Před pětadvaceti lety by to ještě mělo smysl, dnes už ne. „Já se víc bojím komunistů v jiných stranách než v té, ve které je pan Ondráček,“ předestřel svůj pohled opoziční politik.

NATO je agresivní nacistická organizace, rozkřikl se host

To ovšem zvedlo ze židle pana Malého. Zastánci Západu prý dnes používají stejnou propagandu, jakou před lety používali komunisté. Oni byli přesvědčeni, že mají jedinou pravdu, a zastánci Západu dnes vystupují stejně. Neberou přitom v potaz, kde všude mají vojenské základny Spojené státy.

Bašta odvrátil pozornost trochu jinam. Dosud se před kamerou mluvilo o Rusku, ale skutečného nepřítele máme u bran. Tím nepřítelem jsou Islámský stát a uprchlická vlna. „Když měla Evropská unie jednat s Tureckem, tak se záhadně zvedla vlna migrantů. Turecko vydírá EU,“ vyjádřil svůj názor někdejší velvyslanec na Ukrajině i Rusku. Hrozí nám prý navíc velká válka, protože Turecko hájí v uprchlické krizi své zájmy, čímž ohrožuje Kurdy, ale i Rusy. Vždyť právě turecká armáda sestřelila ruský letoun.

Kolář znovu vystoupil s oponentním názorem. Rusko prodlužuje uprchlickou krizi tím, že drží u moci syrského prezidenta Asada a bombarduje řadu měst, ze kterých prchají lidé. Těmito slovy velmi rozhněval pana Ondráčka. „Je přesně vidět, kde jste školený, absolutně demagogicky mluvíte. Jaký mandát mají Spojené státy na to, aby mohly demontovat režimy. Rusko jako jediná mocnost operuje v Sýrii na pozvání tamního prezidenta,“ připomněl komunistický zákonodárce.  

Pan Malý zašel v této ostré kritice Západu ještě dál. „NATO je agresivní nacistická organizace,“ rozkřikl se. Kalousek obratem konstatoval, že jsme součástí nacistické organizace. Své k tématu však řekl také analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. „74 % Syřanů utíká před Bašárem Asadem a ruskými bombami,“ konstatoval.

Kalouskova hypotéza: Pokud z Moravanů budou teroristi

Z publika zazněl hlas muže, který se narodil v Moskvě. Jako rodilý Rus ví, že se pán Kremlu musí chovat agresivně, aby se udržel u moci. Mezi hosty seděl však také pán z Moravy, který chtěl od Kalouska slyšet, zda by Praha pozvedla zbraně proti Moravě, kdyby Moraváci chtěli něco jiného než Pražáci.

„Pokud byste chtěli něco jiného, můžete si o tom rozhodnout ve volbách. Pokud byste pozvedli na prosazení svých požadavků zbraně, tak byste se chovali jako teroristé a bylo by třeba proti vám zakročit,“ předestřel hypotetickou možnost lídr pravicové opoziční strany. „Vy to máte v povaze,“ obvinil Moravák Kalouska s poukazem na to, že se tady ukazuje jeho agresivita. Pravicový poslanec se však bránil, že jeho slova byla překroucena.

Rusko půjde všude tam, kam ho pustíme, přiznal Bašta. Vysloužil si uznání Kalouska i Koláře

Bašta ve druhé půli pořadu všem přítomným připomněl, že si o Rusku musíme vždy pamatovat dvě pravdy. „Rusko nikdy není tak silné, jak se samo tváří, a nikdy není tak slabé, jak si myslí ostatní. A to druhé. Hranice Ruska nikdy nebyly pevně dány. Hranice Ruska vždy byly určovány silou Ruska a silou či slabostí jeho sousedů. Z toho vyplývá, že ten, kdo je sousedem Ruska, musí být silný,“ řek Bašta. Kalouskovi vyčetl, že minulé vlády, v nichž byl účasten i on, oslabovaly rozpočet naší armády, takže z nás vlastně dělaly snazší kořist Ruska.

„Já vám moc děkuji, protože vy jste nám tady potvrdil, že Rusko představuje hrozbu a my musíme být silní,“ usmál se Kalousek. A Kolář přitakával. Bašta však chtěl svá slova uvést na pravou míru. „To je logické poučení z historie, ale tady je zbytečné obviňovat Rusko, protože se nachází ve fázi, kdy je slabé,“ doplnil někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině.

Kolář i Kalousek dali Baštovi se smíchem za pravdu. Ocenili, že jim někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině vlastně potvrdil slova o agresivním Rusku. „Rusko jde tam, kam ho pustíme,“ shrnul Kolář.  

Na kameru však také zaznělo, že např. v Pobaltí jsou loutkové vlády, které požádaly o pomoc USA, ačkoli o to tamní občané nestojí. „Syrští křesťané jezdí po světě a říkají, že podporují prezidenta Asada. Ale on je nikdo nepustí do České televize, aby řekli: My podporujeme prezidenta Asada. My tu nemáme žádnou umírněnou opozici, ale teroristy podporované Spojenými státy nebo Evropskou unií,“ rozohnil se pán ve studiu. A nebyl sám. Přidal se i další návštěvník.

„Pánové se děsí Ruska, ale občané se tady děsí té přílivové vlny, která se sem valí z rozbombardovaných zemí. Tyto země rozbombardovali naši spojenci,“ udeřil v závěru pořadu host. Kalousek se obratem vrátil na začátek vysílání a připomněl slova generála Petra Pavla, že dnes čelíme dvěma světovým hrozbám a ze zřetele nesmíme pouštět ani jednu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …