U Koněva bude zle, už zítra. Chystá se velká mela, aktivisté zveřejnili plán

27.12.2019 16:39

Blíží se výročí narození maršála Koněva, jehož sochu chce odstranit starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. A aktivisté ze skupiny EU Optimisté se chtějí postarat o to, aby u jeho sochy nebyl klid. „Sejdeme se a dáme hlasitě najevo, že nastal čas, aby si soudruha maršála Koněva odvezli na ruskou ambasádu nebo rovnou zpět do Ruska, kde mu bude nejlépe,“ plánují. Mají jim k tomu pomoci vlajky, transparenty a píšťalky. Ale jedna oslava výročí narození již proběhla.

U Koněva bude zle, už zítra. Chystá se velká mela, aktivisté zveřejnili plán
Foto: Repro Facebook
Popisek: Akce aktivistů u sochy maršála Koněva

V sobotu uplyne 122 let od narození Ivana Stěpanoviče Koněva, maršála sovětské armády, jež osvobozoval za druhé světové války Československo.

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62796 lidí

Výročí si nechystají připomenout jenom Koněvovi příznivci, ale i Koněvovi odpůrci. Skupina EU Optimisté vytvořila akci nazvanou „Běž domů, Ivane Koněve, a všechny komunisty vezmi s sebou!“. „V sobotu 28. prosince v 15 hodin u pražského památníku Koněva pořádají komunisté a přátelé Ruska setkání k výročí narození tohoto sovětského krvavého maršála,“ tvrdí organizátoři.

„Sejdeme se a dáme hlasitě najevo, že nastal čas, aby si soudruha maršála Koněva odvezli na ruskou ambasádu nebo rovnou zpět do Ruska, kde mu bude nejlépe. Jsme také proti vměšování Ruska do vnitřních záležitostí České republiky, při kterém záměrně oslabuje naše členství v západoevropských strukturách, jako jsou EU, NATO. Vlajky, transparenty, píšťalky a všechno, co vydává hlasitý zvuk, s sebou,“ zní plán aktivistů.

Skupina EU Optimisté se definuje tímto krátkým medailonkem:
„Zeman je kolaborant a Babiš patří za mříže.

Česká republika je a bude i nadále nedílnou součástí evropského civilizačního a hodnotového prostoru. ... vycházet především z členství v EU a NATO.

Nejsme přátele Putinova Ruska ani komunistické Číny.“

Nicméně, jedna akce v souvislosti s výročím Koněvova narození již proběhla. Jak píše ČTK, příznivci maršála Ivana Koněva si 16. prosince odpoledne u pomníku v pražské Bubenči připomněli výročí jeho narození. Na náměstí Interbrigády dorazilo několik desítek lidí. Květiny k soše ruského maršála položila jeho vnučka Jelena Koněvová i ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij. Přišli také odpůrci Ruska, na místě se odehrály drobné fyzické potyčky, proti kterým zasáhla policie.

Ruští i čeští příznivci Koněva na jeho pomník položili převážně rudé květy, jedna ze stuh nesla nápis „ÚV KSČM nezapomínáme“. Květiny na místo přinesli i zástupci ruského motorkářského klubu Noční vlci. U sochy lidé zapálili svíčky a stáli na místě s vlajkami Sovětského svazu. Jeden z odpůrců komunismu a Ruska naopak vyvěsil americkou vlajku a následně vlajku NATO. Dlouhé slovní šarvátky později přerostly ve fyzické potyčky, u kterých však ihned zasáhli policisté v civilu.

Není tedy známo, zda budou údajní „komunisté a přátelé Ruska“ slavit narození Ivana Stěpanoviče Koněva dvakrát, nebo zda budou aktivisté s vlajkami, transparenty a píšťalkami u Koněvova pomníku bez protistrany. Jisté je, že akce byla vyhlášena až poté, co dle ČTK už u Koněvovy sochy k šarvátkám došlo, tedy 18. prosince.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

20:00 „Zeman, lidská troska. Klaus, děs.“ Miliardář Janeček si pustil pusu na špacír

Hostem Standa Show byl matematik, vizionář a podnikatel Karel Janeček. „Nějaká omezení dávají smysl.…