U rakouského soudu vyšlo najevo, jak se džíhádisté dostávají do Evropy

19.10.2016 20:41

Evropští mainstreamoví politici horují pro rozmanitou společnost a hovoří o tom, že islám patří do Evropy. Faktem však zůstává, že čím je v dané zemi početnější muslimská komunita, tím více generuje bojovníků pro Islámský stát. Své o tom ví také Rakousko, kde se v posledních dnech uskutečnil soud hned s několika muslimskými radikály.

U rakouského soudu vyšlo najevo, jak se džíhádisté dostávají do Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Jak uvádí internetový server Local, zkraje tohoto týdne se uskutečnil v Salcburku soud se syrským uprchlíkem, který měl podle obžaloby bojovat pod vlajkou Islámského státu. Dvaadvacetiletý muž syrského původu v uplynulých měsících požádal v Rakousku o azyl. Až do ledna minulého roku však údajně působil v řadách džihádistů Islámského státu a účastnil se bojů hned na několika místech v Sýrii.

Po odchodu ze Sýrie se přes Turecko a Středozemní moře dostal do Řecka, odkud se po balkánské trase vydal do Rakouska, kde přímo v Salcburku požádal o azyl. Obviněný však u soudu jakékoli angažmá v dresu ISIS popřel a tvrdil, že v té době pracoval v jedné turecké restauraci a v dřívější době bojoval proti jednotkám prezidenta Asada. Státní zástupce měl nicméně důkazy o tom, že se dvaadvacetiletý Syřan v azylovém centru v Salcburku vychloubal svojí minulostí v ISIS.

Mimo jiné jej ze lži usvědčily fotografie a videa z jeho mobilního telefonu, jež byly rovněž zveřejněny na sociálních médiích. Pokud bude muž shledán vinným z obžaloby, hrozí mu podle rakouských zákonů až deset let ve vězení. Soudní přelíčení také nyní čeká o čtyři roky staršího žadatele o azyl z Maroka, který měl podle vyšetřovatelů plánovat teroristické útoky v Evropě a pravděpodobně byl v kontaktu s džihádisty, kteří provedli teroristické útoky v Paříži.

Tento případ není v Rakousku ojedinělý a ze země již do Islámského státu odešlo v předchozích pěti letech hned několik stovek dobrovolníků. Někteří z nich se již mezitím vrátili zpátky a čelí trestnímu stíhání. Jiní naopak odejít bojovat teprve chtěli, ale rakouské úřady jim v tom zabránily. To je také případ pěti mladých radikálních islamistů, kteří stanuli před soudem ve Vídni minulý týden. Podle nepravomocného rozsudku půjdou čtyři z nich do vězení na 18 až 30 měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

17:22 Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

Imunolog Jiří Šinkora prozradil, že se sám nechal v lednu takzvaně promořit, protože ve svém věku by…