U vyšetřovací komise musíte říkat pravdu, pohrozil z rádia poslanec. Ohledně reorganizace policie si chce podat Chovance, Ištvana i Babiše

12.07.2016 18:11

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu byl poslanec hnutí Úsvit-Národní koalice Martin Lank, který je zároveň místopředsedou parlamentní vyšetřovací komise v případu reorganizace policie. Řeč tentokrát byla o budoucnosti reorganizace, sporu ČSSD a ANO a také i o možných dopadech vyšetřování.

U vyšetřovací komise musíte říkat pravdu, pohrozil z rádia poslanec. Ohledně reorganizace policie si chce podat Chovance, Ištvana i Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

„Ta komise pak musí mít nějaký závěr, se kterým bude pak seznámena Poslanecká sněmovna,“ prohlásil Lank s tím, že ale neví, jak bude závěrečná zpráva vypadat a komu bude přístupná. „My jako čistě teoreticky v tuto chvíli nevíme nic,“ konstatoval s tím, že do toho vstupují všichni zcela neposkvrnění.

Může to dopadnout tak, že nakonec vyšetřovací komise dospěje k závěru, že nedošlo k žádnému porušení zákona, mohou však i padnout trestní oznámení, zatím je ale příliš brzo na to vyvozovat jakékoliv závěry, jelikož nejdřív je třeba zpovídat všechny zainteresované.

„Ten blok těch jmen, alespoň ten první nástřel, jsme si včera odsouhlasili,“ konstatoval Lanka s tím, že jde o třináct osob napříč bezpečnostními a vládnoucími složkami ČR, nemusí však jít o konečnou verzi seznamu.

„Určitě mě bude zajímat, jakým způsobem byla ta reorganizace připravena,“ odpověděl Lank na otázku, na co se bude ptát ministra vnitra Milana Chovance. „Ty otázky budou víceméně stejné,“ prohlásil o dotazech, které položí ministru financí Andreji Babišovi.

„U té vyšetřovací komise musíte říkat pravdu,“ řekl Lank s tím, že v případě prokázaných lží před komisí může dojít i na trest. Zda to však tak opravdu bude, nelze dopředu říct. Lank však podotkl, že řada lidí, kterou chtějí před komisí zpovídat, se vyjádřila, že promluví velmi ráda.

Celý pořad zde.

„Já když se dívám, kolik lidí si zveme k těm výslechům, jak to komplikují dovolené například,“ podotkl Lank s tím, že si není jist, zda budou výsledky již v říjnu, jak je plánováno. Myslí si však, že existují zájmy, které budou tlačit komisi do úniku informací ještě před koncem vyšetřování, a to nejen kvůli podzimním krajským volbám. „Úniky samozřejmě mohou ovlivnit náladu v zemi,“ dodal.

Možné výsledky však vidí hlavně dva. Buď jsou obvinění směřovaná na strůjce reorganizace pravdivá a „budou padat hlavy“, nebo pravdivá nejsou a hlavy budou padat jinde.

„Pokud zjistíme, že opravdu je ta reorganizace policie špatná, že ji může nějakým způsobem poškodit, tak to tak nemůžeme nechat být,“ dodal Lank s tím, že samotná komise však nemá právo jednat, může ale podat trestní oznámení.

„Můj názor zatím trvá, že to je čistě politický boj mezi ČSSD a ANO,“ prohlásil na závěr Lank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…