UNESCO: Ničení památek islamisty v Iráku je kulturní čistkou

27.02.2015 18:30

Ničení historických památek v oblastech pod nadvládou radikálů z organizace Islámský stát je "kulturní čistkou". Uvedla to dnes generální tajemnice UNESCO Irina Bokovová. Bývalý francouzský ministr kultury Jack Lang podle agentury DPA islamisty rovnou přirovnal k Adolfu Hitlerovi.

UNESCO: Ničení památek islamisty v Iráku je kulturní čistkou
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Podle Bokovové se islamisté ničením tisíce let starých památek dopouštějí válečného zločinu a budou za to náležitě potrestáni. Na "šokující" video IS zachycující ničení artefaktů v mosulském muzeu na severu Iráku se prý ani nedokázala dodívat do konce. V následujících týdnech se podle Bokovové sejde nově vzniklá "celosvětová koalice proti nelegálnímu obchodu s kulturními památkami". Pro radikály z IS je obchod s cennými historickými předměty ukořistěnými v iráckých a syrských muzeích a knihovnách jedním z významných zdrojů financování své činnosti.

Islamisté zničili o víkendu cenné sochy a vypálili rovněž mosulskou knihovnu

Už ve čtvrtek UNESCO vyzvalo Radu bezpečnosti OSN ke svolání mimořádné schůzky k otázce devastace kulturních památek v Iráku a Sýrii.

Islamisté zničili o víkendu cenné sochy a vypálili rovněž mosulskou knihovnu s přinejmenším 8000 vzácných svazků. Radikálové se podle agentury Reuters snaží z území, které ovládají, vymazat stopy přítomnosti neislámských kultur. Bývalý francouzský ministr kultury a současný předseda pařížského Institutu arabského světa Jack Lang přirovnal postup islamistů na severu Iráku k pálení knih nacionálními socialisty v 30. letech v Německu. S islámem prý ale nemají tato zvěrstva nic společného.

Pařížské muzeum Louvre označilo ničení iráckých pamětihodností za "nový stupeň násilí a hrůz, protože cílí na paměť celého lidstva v této oblasti, která byla kolébkou civilizace, psaného slova a historie". Podobnou ztrátou pro světovou kulturu jako nyní v Mosulu bylo podle odborníků jen zničení soch stojících buddhů v afghánské provincii Bámján islamistickým hnutím Tálibán v roce 2001.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový odpad si lidé platí na ČT! Petr Žantovský nevěděl, jestli se smát, či plakat

9:01 Takový odpad si lidé platí na ČT! Petr Žantovský nevěděl, jestli se smát, či plakat

TÝDEN V MÉDIÍCH Poslanecká sněmovna by se měla zabývat tím, jak z České televize udělat efektivní ve…