ÚOHS uložil pětimilionovou pokutu za domlouvání zakázek firmám podnikajícím v oblasti komunální techniky

27.11.2014 10:54

Firmy podnikající v oblasti komunální techniky se v Česku domlouvaly na zakázkách. Osmi společnostem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu celkem přes 5,070 milionu korun. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Mezi pokutovanými jsou například firmy GARNEA, a. s. a GARDEN Studio.

ÚOHS  uložil pětimilionovou pokutu za domlouvání zakázek firmám podnikajícím v oblasti komunální techniky
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Pokuta je za kartelové dohody o rozdělení trhu a o slaďování nabídek mezi uchazeči o veřejné zakázky na dodávky komunální techniky. ÚOHS vydal celkem tři rozhodnutí.

Firmy slaďovaly své nabídky v tendru NPÚ

V prvním byly pokutovány společnosti GARNEA, a. s. a GARDEN Studio, s. r. o., které slaďovaly své nabídky v tendru Národního památkového ústavu na nákup zahradní techniky. „Svým jednáním ovlivnily výsledek uvedeného zadávacího řízení, čímž narušily hospodářskou soutěž na trhu," uvedl Rafaj. Za porušení zákona dostala GARNEA pokutu 1,518 milionu a GARDEN Studio 74.000 Kč. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Druhé rozhodnutí se týkalo dohody mezi společnostmi KIS plus, a. s. a GARDEN Studio ve výběrovém řízení pro Plzeňské městské dopravní podniky, a. s. z roku 2010. Za ovlivnění výsledku soutěže dostal KIS pokutu 1,501 milionu a Garden Studio 74.000 Kč. Rozhodnutí už je pravomocné.

Firmám byly pokuty sníženy o 20 %, protože se k provinění přiznaly

Ve třetím rozhodnutí byly uloženy sankce v celkové výši 1,903 milionu společnostem GARDEN Studio, s. r. o. (388.000 Kč), CHLEBIŠ, s. r. o. (185.000 Kč), ŠKÝZ, s. r. o. (62.000 Kč), AGROCAR, s. r. o. (536.000 Kč) a zbytek dvěma podnikajícím fyzickým osobám. Firmy si mezi sebou nejméně v letech 2010 až 2012 podle územního principu rozdělily zákazníky a dodávky komunální techniky. Firmy svoje provinění uznaly, za což jim byly pokuty sníženy o 20 procent. Také toto rozhodnutí je pravomocné.

Ve všech případech byly kartely prokázány na základě zajištěné komunikace mezi účastníky kartelu a porovnáním jejich nabídek. Kartelové dohody při zadávání zakázek patří podle Rafaje k nejzávažnějším typům porušení soutěžního práva, neboť zcela vylučují soutěž o veřejnou zakázku a narušují tak efektivní vynakládání veřejných prostředků. „Odhaduje se, že cena zakázek se v důsledku kartelu navýší přibližně o 20 procent," dodal Rafaj.

Podle Lenky Novákové z firmy LZ Tender jsou pokuty za tento kartel vzhledem k jeho závažnosti poměrně mírné a ÚOHS zákon umožňuje ukládat i vyšší sankce. „Uzavírání kartelových dohod v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek je velmi závažným porušením hospodářské soutěže. Také proto lze takové jednání v některých případech posoudit nejen jako správní delikt, ale může naplnit i skutkovou podstatu trestného činu pletichy při zadávání veřejných zakázek," uvedla Nováková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…