ÚS: Justice neporušila práva úředníka trestaného za korupci

8. 4. 2014 11:47

Justice neporušila základní práva bývalého tajemníka městské části Brno-střed Radovana Novotného, potrestaného čtyřmi roky vězení za korupci. Ústavní soud (ÚS) odmítl Novotného stížnost podanou v roce 2012, zjistila dnes ČTK z internetové databáze.

ÚS: Justice neporušila práva úředníka trestaného za korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu
reklama

Mezitím se někdejší vlivný úředník již na podmínku dostal na svobodu. Podle pravomocného verdiktu Novotný spolu s bývalým starostou Brna-Žabovřesk Alešem Kvapilem požadovali úplatek v souvislosti se stavbou hotelu a hudebního klubu Sonocentrum.

Novotný v obsáhlé ústavní stížnosti tvrdil, že celá kauza je výsledkem policejní provokace a že trestní řízení bylo vedeno tendenčně a jednostranně. Své odsouzení označil za nespravedlivé, skutek se prý nepodařilo řádně prokázat. Zpochybnil řadu konkrétních důkazů a kroků Krajského soudu v Brně.

Podle ústavních soudců ale Novotný z velké části opakuje námitky, s nimiž se justice již řádně vypořádala. „ÚS tedy neshledal, že by došlo k porušení základních práv a svobod stěžovatele. Proto ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl jako zjevně neopodstatněnou," stojí v  usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Rychetským. Loni soud s podobným odůvodněním odmítl také Kvapilovu stížnost.

Kvapil s Novotným podle obžaloby žádali v roce 2010 nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu Sonocentra v Žabovřeskách.

Novotný podle obžaloby domlouval termíny schůzek. Nakonec jej s milionem korun v igelitové tašce zadržela policie. Kvapil i Novotný vinu v plném rozsahu popřeli. Podle Novotného byly peníze řádně vyplacenou provizí za poradenství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…