USA: Bachmut připraví Rusko o obtížně nahraditelné jednotky

07.03.2023 10:52

Bojovat dál o Bachmut je důležité i kvůli obnovení zdravého rozumu v Rusku, napsal americký Institut pro studium války, který přidal i další důvody, proč je pro Ukrajinu výhodné vytrvat v obraně Bachmutu. Rusové den co den ztrácí velké množství vojáků.

USA: Bachmut připraví Rusko o obtížně nahraditelné jednotky
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Rozbombardovaný most

Válka na Ukrajině pokračuje. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že armáda bude dál bránit i Bachmut. Ke stažení sil nedojde. Americký Institut pro studium války nabídl jeden pohled na to, proč bylo takto rozhodnuto.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26133 lidí

„Zatímco Bachmut sám o sobě není operačně ani strategicky skutečně důležitý, boj Ukrajiny o něj se stal strategicky významným kvůli současnému složení tamních ruských sil,“ uvedl institut s tím, že ruské ztráty při pokusech o dobytí Bachmutu jsou opravdu velké a proto lze očekávat, že dobytím Bachmutu stávající ruská ofenziva vyvrcholí a ruská armáda nemusí mít dost sil pokračovat dál, ačkoli dobytí Bachmutu je prvním krokem v pokračování invaze, ale z pohledu Ruska jde jen o jeden krok na delší cestě.

Některé zprávy však podle ISW naznačují, že i Ukrajinci tady nasazují své nejlepší síly a nejlepší vybavení a přitom jimi plýtvají jen na zločince rekrutované soukromou armádou Wagnerovců v ruských věznicích a tyto síly mohou chybět na jiných bojištích.

Ani počet ruských zločinců, které lze nasadit do války, není neomezený a Rusko podle ISW u Bachmutu změnilo taktiku a nasadilo zde i zkušenější vojáky. A právě proto je podle ISW i podle ukrajinského generálního štábu třeba o Bachmut bojovat dál a vyčerpávat ruské síly.

„Bitva o Bachmut může ve skutečnosti vážně degradovat nejlepší síly Wagnerovců a připravit Rusko o některé z jeho nejúčinnějších a nejobtížněji nahraditelných úderných jednotek,“ napsal institut.

Zakladatel Wagnerovců Jevgenij Prigožin vyjádřil obavy, že se přesně toto děje.

Pokud by k tomu skutečně došlo, bylo by to podle ISW ku prospěchu Ukrajiny i celého Západu, ale také důležitým prvkem „z hlediska dlouhodobých vyhlídek na obnovení zdravého rozumu v Rusku“, uvedl ISW.

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

Ukrajinský server Kyiv Post se vrátil k zastřelení ukrajinského zajatce, který dostal do těla nejméně deset kulek poté, co zvolal „sláva Ukrajině“. „Ten šmejd je mrtvej,“ zaznělo ještě poté z úst okupantů.

Z pohledu Ukrajinců jde o hrdinu, který musí být identifikován a uctěn a zároveň musí být identifikováni a potrestáni vrazi tohoto hrdiny.

„Další důkaz, že tato válka je genocidní,“ poznamenal k videu ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba. Ministr také dodal, že je „nezbytné“, aby žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan „zahájil okamžité vyšetřování tohoto ohavného válečného zločinu Mezinárodním trestním soudem“. „Pachatelé musí čelit spravedlnosti," řekl ministr.

Pokud jde o situaci Bachmutu, podle informací britského ministerstva obrany se Ukrajincům podařilo stabilizovat situaci na severu města. Podle britského ministerstva obrany, na které se odvolává americká zpravodajská stanice CNN, Rusové zničili most vedoucí k jedinému přístupovému bodu Ukrajinců k zásobování. To by mohlo zkomplikovat zásobování jednotek.

Problémy se zásobováním mají podle ministerstva i Rusové.

„Veřejné neshody mezi Wagnerovou skupinou a ruským ministerstvem obrany ohledně přidělování munice poukazují na potíže s udržením vysokého stavu personálu a munice, které jsou potřebné k postupu jejich současnou taktikou."

Americká zpravodajská stanice CNN k situaci u Bachmutu přidala další informace.

„Během posledního dne ukrajinští vojáci odrazili více než 140 nepřátelských útoků,“ uvedl generální štáb ve své denní aktualizaci podél frontových linií po celé východní Ukrajině. „Za posledních 24 hodin provedl nepřítel 37 útoků u vesnice Dubovo-Vasylivka,“ rozvedlo informaci ukrajinské velení. Dubovo-Vasylivka leží severozápadně od Bachmutu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 07.03.2023 11:49:02
To budou asi ty jednotky, které bojují polními lopatkami. Jinak celá tahle tupá propaganda má jediný cíl - ospravedlnit před lidmi v USA, co se u nich v této souvislosti děje. Přitom jsem zrovna včera četl návrh jednoho US generála, který chtěl útokem ze vzduchu napadnout zakopané ruské jednotky. Jinak řečeno, v USA dobře vědí, že to je úplně jinak než co říká institut, který zítra přijde s názorem, který bude úplně opačný.

| 7 | 0

Další články z rubriky

Stanislav Motl oceněn. Řekl, co ho přivedlo ke psaní

19:11 Stanislav Motl oceněn. Řekl, co ho přivedlo ke psaní

Letošní ročník Ceny Miroslava Ivanova byl podle předsedy poroty a zároveň Klubu autorů literatury fa…