USA nemají co mluvit o lidských právech, řekl Bašár Asad ve velkém rozhovoru

10.02.2017 20:00

Bašár Asad je prezidentem země, kde už šest let zuří občanská válka. Sýrie je v troskách. Asad přesto v půlhodinovém rozhovoru pro Yahoo News zdůrazňuje, že v hlavním městě Damašku je klid. Do Spojených států vzkázal, že tam nemají co kázat světu o lidských právech, ale současně se zastal amerického prezidenta Donalda Trumpa.

USA nemají co mluvit o lidských právech, řekl Bašár Asad ve velkém rozhovoru
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad poskytl serveru Yahoo News velký rozhovor. Odmítl myšlenku, že by mučil vězně ve věznici Sajdanájá ležící severně od Damašku. Zprávy na toto téma označuje za „fake news“ neboli falešné zprávy. „V těchto dnech můžete zfalšovat cokoli,“ odbyl doslova otázku týkající se mučení. „Žijeme v éře falešných zpráv,“ zdůraznil. Pokud někdo zveřejnil fotografie z mučení, mohou být upravené.

Snažil se smést ze stolu také tezi, že soustavně porušuje lidská práva ve své zemi, Na to upozorňovala především předchozí americká administrativa Baracka Obamy. „Spojené státy nejsou v pozici, aby mohly mluvit o lidských právech,“ nebral si servítky prezident, který se ve své zemi už 6 let potýká s občanskou válkou. V hlavním městě Damašku je prý však takřka bezpečno.

Celý rozhovor naleznete zde

Zastal se Donalda Trumpa ve věci exekutivního příkazu zakazujícího obyvatelům ze sedmi zemí vstupovat do USA. Sýrie je jednou ze sedmi zmíněných zemí a Asad má za to, že potenciálních teroristů nemusí z jeho vlasti přijít moc, ale i malé procento radikálů v uprchlické vlně stačí. „Nepotřebujete mnoho lidí k tomu, abyste napáchali hodně krutosti,“ varoval Asad. Cílem syrského prezidenta je přesvědčit své spoluobčany, že se mohou vrátit domů a pomoct rozvoji své země.

Možná proto, aby se Trump neradoval příliš, odmítl Asad Trumpův plán na vytvoření bezpečných zón v Sýrii pro civilisty. Bylo by příliš obtížné, ne-li nemožné, zajistit skutečnou bezpečnost v těchto zónách. Jedinou správnou cestou je podle Asada zajištění míru v celé Sýrii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…